Na czym polega opracowanie zakładowego planu kont?

Zakładowy plan kont to wewnętrzny system, który pozwala na prawidłowe rejestrowanie aktywów, pasywów oraz zdarzeń gospodarczych przez przedsiębiorstwo. Plan kont może zostać utworzony zarówno na etapie rozpoczynania działalności, jak i wprowadzania pełnej księgowości. Opracowanie zakładowego planu kont zazwyczaj wykonywane jest według wzorca, jednak wymaga indywidualnego dopasowania do branży i charakteru działalności firmy. Warto więc powierzyć to zadanie profesjonalistom. Nasze biuro rachunkowe to idealny wybór dla przedsiębiorców, którym zależy na merytorycznym wsparciu, aktualnej wiedzy oraz dostępie do najlepszych specjalistów w swoim fachu.

Jakie warunki powinno spełniać opracowanie zakładowego planu kont?

Przedsiębiorcy prowadzący pełną księgowość zobowiązani są do posiadania zakładowego planu kont stworzonego zgodnie z Ustawą o rachunkowości. Opracowanie zakładowego planu kont to proces wyjątkowo czasochłonny, dlatego zazwyczaj przedsiębiorcy decydują się na powierzenie tego zadania głównym księgowym. Usługa ta może zostać zlecona zewnętrznym biurom rachunkowym, co pozwala znacznie odciążyć firmę.

Kancelaria Pietkun w Poznaniu oraz działające przy niej biuro rachunkowe specjalizują się w świadczeniu usług pełnej księgowości razem z opracowaniem zakładowego planu kont dopasowanego do specyfiki danej branży. Nasi księgowi przyjmują przejrzysty system pracy, który zostaje dokładnie określony w załączniku do zakładowego planu kont. Dzięki temu przyjęta przez przedsiębiorstwo polityka rachunkowości jest transparentna dla organów nadzorujących, ale również dla wspólników i inwestorów danej działalności gospodarczej.

Co powinien zawierać załącznik do zakładowego planu kont?

Opracowanie zakładowego planu kont wymaga załącznika, w którym powinny znaleźć się:

 •       spis kont księgi głównej (konta syntetyczne),
 •       zasady tworzenia oraz funkcjonowania kont pomocniczych (konta analityczne),
 •       metody wyceny i ewidencjonowania majątku firmy,
 •       zasady amortyzacji,
 •       ramowy plan kont dla firm produkcyjnych oraz usługowych.

Dodatkowo zakładowy plan kont dla przedsiębiorców tradycyjnie obejmuje 9 zespołów kont, które numeruje się odpowiednio od 0 do 8. Wzorcowy plan kont prezentuje się następująco:

 •       zespół 0 – majątek trwały,
 •       zespół 1 – środki pieniężne i inne aktywa pieniężne,
 •       zespół 2 – rachunki i roszczenia,
 •       zespół 3 – materiały oraz towary,
 •       Zespół 4 – koszty według rodzajów,
 •       Zespół 5 – koszty według miejsc powstawania,
 •       Zespół 6 – rozliczenia międzyokresowe kosztów,
 •       Zespół 7 – przychody i koszty ich uzyskania,
 •       Zespół 8 – fundusze, rezerwy finansowe oraz wynik finansowy.

Profesjonalne opracowanie zakładowego planu kont wymaga zarówno doskonałej znajomości Ustawy o rachunkowości, jak i specyfiki działalności firmy, dla której tworzona jest dokumentacja. To właśnie dlatego, aby stworzony system był sprawny i funkcjonował zgodnie z oczekiwaniami, powinien być opracowany przez doświadczonych specjalistów. Biuro rachunkowe Pietkun ma na swoim koncie wiele opracowanych zakładowych planów kont, które świetnie sprawdzają się w praktyce u naszych Klientów. Zgłoś się do nas, a my zadbamy o całą resztę, aby pełna księgowość Twojej firmy była zgodna z prawem i wygodna w codziennym stosowaniu.


Skontaktuj się z nami:


Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem telefonu
+48 518 607 207 lub adresem e-mail sekretariat@pietkunkancelaria.pl.
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.