Rozliczanie umów cywilnoprawnych

Masz pytania?
Zostaw nam kontakt do siebie! Oddzwonimy.

  Rozliczanie umów cywilnoprawnych

  Zawarcie umowy cywilnoprawnej pomiędzy przedsiębiorcą a pracownikiem wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy. Fakt ten wynika z konieczności rozliczenia umowy pod względem podatkowym i ubezpieczeniowym. Przychód z zawartej z pracownikiem umowy cywilnoprawnej jest podstawą do naliczenia podatku dochodowego oraz składek ZUSRozliczenie umów cywilnoprawnych zgodnie z obowiązującym prawem wymaga szerokiej wiedzy księgowej, podatkowej i prawnej, dlatego możesz to zadanie powierzyć naszym specjalistom. Dzięki temu my zajmiemy się sprawami formalnymi, a Ty możesz skupić się na rozwijaniu swojej firmy.

  Rozliczenia umów
  cywilnoprawnych przez biuro rachunkowe

  Usługa rozliczania umów cywilnoprawnych przez nasze biuro obejmuje okresowe rozliczanie rachunków do umów cywilnoprawnych jak umowa zlecenie, umowa o dzieło lub kontrakt. Zajmujemy się naliczaniem podatku dochodowego oraz naliczaniem składek ZUS zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym prawem dotyczącym minimalnego wynagrodzenia oraz kosztów uzyskania przychodów.

  Aby jeszcze bardziej odciążyć Twoją firmę, zajmujemy się również przygotowywaniem umów cywilnoprawnych dopasowanych do konkretnych osób lub sytuacji przedsiębiorstwa. Pod uwagę bierzemy nie tylko przepisy prawa pracy, ale również prawa cywilnego, praw autorskich oraz innych regulacji. Współpracując z naszym biurem rachunkowym w ramach rozliczania umów cywilnoprawnych, możesz liczyć na merytoryczne wsparcie radców prawnych, księgowych oraz specjalistów podatkowych.

  Rozliczanie umów cywilnoprawnych – opodatkowanie ryczałtowe czy ogólne?

  Pracodawca zawierający umowę cywilnoprawną z osobą niebędącą pracownikiem jego firmy powinien liczyć się z opodatkowaniem uzależnionym od kwoty należności określonej w umowie. Rozliczenie umów cywilnoprawnych może więc być bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Do wyboru są dwie opcje – ryczałt lub podatek na zasadach ogólnych.

  Zryczałtowany podatek dochodowy to dobre rozwiązanie, kiedy wynagrodzenie określone w umowie nie przekracza kwoty 200 zł netto. Dzięki temu można obliczyć podatek w wysokości 17% od kwoty osiągniętego przychodu. W takim przypadku podczas rozliczenia umowy cywilnoprawnej wykonawca nie ma obowiązku wykazania osiągniętych z umów przychodów w rocznym zeznaniu PIT. Należy jednak pamiętać, że pracodawca pobiera zryczałtowany podatek dochodowy od przychodu, który nie jest pomniejszany o koszty uzyskania przychodu oraz składki ubezpieczeniowe.

  Jeśli wynagrodzenie wykonawcy przekracza 200 zł netto, to należy przejść na opodatkowanie na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji płatnik pobiera zaliczkę na podatek dochodowy, co zmniejsza kwotę netto umowy. Warto pamiętać, że pod uwagę brana jest tutaj kwota widniejąca na umowie, a nie wartość należności wypłaconych w konkretnym miesiącu, jeśli wynagrodzenie wypłacane jest ratalnie.

  Naliczanie podatku dochodowego i rozliczanie umów cywilnoprawnych wygląda też inaczej w przypadku umów z wynagrodzeniem określonym stawką godzinową. W tym przypadku wartość wynagrodzenia określa się jako iloczyn przepracowanych przez pracownika godzin i ustalonej stawki za godzinę pracy. Opodatkowanie obliczane jest tutaj na zasadach ogólnych, ponieważ w umowie nie ma podanej kwoty wynagrodzenia, co wyklucza ryczałt.

  POTRZEBUJESZ INNEJ POMOCY PRAWNEJ? SPRAWDŹ NASTĘPUJĄCE USŁUGI:

  BIURO W POZNANIU

  ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

  TELEFON

  GODZINY PRACY

  poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00