Zmiana formy prowadzenia działalności

Jakie rodzaje działalności gospodarczej przekształcamy?

W trakcie kierowania firmą (niezależnie czy jest to działalność jednoosobowa, czy spółka) może się okazać, że wybrana forma prowadzenia przedsiębiorstwa wymaga zmiany. Naszym Klientom pomagamy znaleźć odpowiednią dla nich strukturę działalności. Ponadto w procesie przekształceń doradzamy przedsiębiorcom.

Przekształcamy:

 • spółkę osobową w inną spółkę osobową (np. spółkę jawną w spółkę partnerską),
 • spółkę osobową w spółkę kapitałową (np. spółkę komandytową w spółkę z o.o.),
 • spółkę kapitałową w spółkę osobową (np. spółkę z o.o. w spółkę komandytową),
 • indywidualną działalność gospodarczą w spółkę kapitałową (np. w spółkę z o.o.),
 • spółkę cywilną w spółkę handlową.

W ramach usługi:

 • pomagamy w wyborze nowej (przekształconej) formy prawnej działalności,
 • przedstawimy skutki podatkowe planowanego przekształcenia,
 • opracujemy procedurę przekształcenia dotychczasowej działalności,
 • przygotujemy niezbędne dokumenty,
 • zapewnimy konsultacje księgowe i podatkowe niezbędne w toku procesu przekształcenia,
 • przeprowadzimy proces rejestracji przekształcenia w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Zmiana formy prowadzenia działalności – jak tego dokonać?

Istnieje wiele powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na zmianę formy prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej wybieranym wariantem jest zmiana w spółkę kapitałową, a także zamiana spółki kapitałowej w spółkę osobową lub działalność indywidualną, co pozwala ograniczyć koszty podatkowe.

Zmiany w planach biznesowych działalności gospodarczej to indywidualna kwestia, która wymaga przeanalizowania sytuacji firmy. Pietkun Kancelaria w Poznaniu wspiera przedsiębiorców w zmianie form prawnych działania podmiotu. Na swoim koncie mamy już wiele szybkich zmian, które przyniosły oczekiwane efekty właścicielom firmy. Zaufaj naszym specjalistom i spraw, że Twój biznes stanie się bardziej dochodowy.

Zmiana formy prawnej działalności – sposoby

Zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej można dokonać poprzez:

Wszystkie powyższe procedury są dosyć skomplikowane i czasochłonne, dlatego warto mieć u swego boku specjalistę, który pomoże w załatwieniu formalności oraz maksymalnie przyspieszy proces zmiany formy prowadzenia działalności. Nasi radcy prawni pomogą Ci w wyborze najlepszej formy przekształcenia firmy, dzięki czemu możesz spać spokojnie.

Zmiana formy prowadzenia działalności – przyczyny

Przyczyny zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej zazwyczaj są podobne. Najczęściej dotyczą one zmiany odpowiedzialności poszczególnych przedstawicieli lub poszukiwania najkorzystniejszej formy opodatkowania firmy. 

Na krok ten często decydują się również przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników lub poszukują dodatkowego kapitału na dalszy rozwój działalności gospodarczej. Częstą przyczyną zmiany formy prowadzenia działalności jest także zmiana własności, np. poprzez wprowadzenie nowych wspólników lub udziałowców do firmy.

Zakres odpowiedzialności

 

Zarówno spółki osobowe, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze to formy prawne, w których właściciel odpowiada całym swoim majątkiem, włączając w to również nieruchomości firmowe i prywatne oraz wszelkie inne środki i oszczędności finansowe. To właśnie dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na zmianę formy prowadzenia działalności. Przykładowo przekształcenie JDG w spółkę z o.o. pozwala uporządkować i rozdzielić składniki majątkowe, tak aby zabezpieczyć finanse niezwiązane bezpośrednio z prowadzonym biznesem.

Zagadnienia podatkowe

Zmiana formy prowadzenia działalności w spółkę kapitałową jest związane z podwójnym opodatkowaniem – podatkiem CIT (dochody w spółce) oraz podatkiem PIT (dochody właścicieli z pobieranego wynagrodzenia, sprzedaży udziałów itp.). Takie rozwiązanie ma jednak wiele zalet, ponieważ umożliwia dokonywanie innych operacji księgowych, które przynoszą znacznie większy zysk firmie. Warto więc skonsultować to rozwiązanie z naszymi radcami prawnymi.

Zatrudnienie

Zatrudnianie pracowników znacznie zmienia odpowiedzialność biznesową przedsiębiorców, co zwiększa skalę problemów, z którymi muszą się zmierzyć na etapie zmiany formy prowadzenia działalności. Warto wtedy wybrać taką formę prowadzenia biznesu, która gwarantuje większą ochronę przed ewentualnymi procesami sądowymi z pracownikami lub z podmiotami, którym może zostać wyrządzona krzywda podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Poszukiwanie kapitału

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa wymaga stałego zastrzyku gotówki. Zmiana formy prowadzenia działalności pozwala uprościć i zwiększyć potencjał pozyskiwania kapitału, np. poprzez sprzedaż akcji lub udziałów w spółce.

Zmiana własności

Wprowadzenie nowych współwłaścicieli lub udziałowców w firmie wymaga zmiany formy prowadzenia działalności. Jeśli przewidujesz taki ruch w swoim biznesie, zgłoś się do naszej kancelarii. Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie problemy natury prawnej, ale też księgowej i podatkowej.

POTRZEBUJESZ INNEJ POMOCY PRAWNEJ? SPRAWDŹ NASTĘPUJĄCE USŁUGI:

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00