Sporządzanie raportów do KOBIZE

Sporządzanie raportów do Krajowej bazy (KOBiZE) o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji

Jeśli jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do składania raportów do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), lecz ilość związanych z tym formalności Cię przerasta, nie czekaj, skorzystaj z profesjonalnych usług naszej kancelarii.  Oferujemy pomoc na najwyższym poziomie.

Kto powinien składać raporty do KOBiZE?

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami wymaga od przedsiębiorców składania raportów od 2010 r. Podstawą prawną jest tutaj ustawa o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.  Do wpisu do rejestru i składania corocznych raportów zobowiązane są wszystkie podmioty korzystające ze środowiska. Raporty dotyczą ilości emitowanych gazów cieplarnianych oraz innych substancji. 

Regularne i terminowe składanie raportów do KOBiZE jest niezwykle ważne. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę mandatu karnego. Co więcej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może zażądać ich przedstawienia podczas kontroli. 

Warto zaznaczyć, że raporty do KOBiZE zobowiązani są składać nawet ci przedsiębiorcy, którzy posiadają chociaż jeden samochód służbowy.

Jakie dane znajdują się w raporcie KOBiZE?

Celem raportu jest przede wszystkim określenie ilości substancji wprowadzanych do atmosfery. Konieczne jest więc podanie informacji dotyczących:

  • wielkości produkcji,
  • rodzaju instalacji i źródłach zanieczyszczeń,
  • miejscu i sposobie wprowadzania zanieczyszczeń do powietrza,
  • obecności urządzeń redukujących emisję zanieczyszczeń, takich jak filtry,
  • wszelkie odstępstwa od dopuszczalnego zakresu emisji.

 

Raport należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim.

Jest to tylko część niezbędnych dokumentów, które należy zgromadzić, aby prawidłowo uzupełnić raport do KOBiZE. Jeśli nie chcesz tracić czasu na samodzielne załatwianie formalności lub temat emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest dla Ciebie zbyt skomplikowany, możesz powierzyć to zadanie naszej kancelarii.

Raporty KOBiZE – do kiedy należy je złożyć?

Raporty składa się raz do roku, za rok poprzedni. Termin przesłania dokumentów do urzędu mija ostatniego dnia lutego. Raporty można dostarczyć drogą online. Nieprzekazanie raportu w terminie może wiązać się z sankcjami finansowymi.

Pietkun Kancelaria Rachunkowa – pomożemy w wypełnianiu raportów KOBiZE

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z naszych usług, mogą liczyć na kompleksową obsługę, obejmującą:

  • szczegółową analizę sytuacji przedsiębiorcy,
  • określenie zasadności składania raportu,
  • zgromadzenie niezbędnych dokumentów,
  • wypełnienie oraz terminowe przesłanie sprawozdania.

Dzięki naszej pomocy zyskasz czas i pewność, że wszystkie formalności zostały załatwione prawidłowo. 

Skorzystaj również z naszej pomocy przy naliczaniu opłat wodnych oraz obliczaniu opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska.

Dlaczego warto nam zaufać?

Naszą kancelarię tworzy zespół profesjonalistów, specjalizujących się w dziedzinie prawa, podatków oraz finansów. Od 10 lat nieustannie zdobywamy doświadczenie, szkolimy się i pogłębiamy wiedzę, by jak najlepiej pomagać naszym klientom. Z naszych usług skorzystało już wielu zadowolonych przedsiębiorców. Cieszymy się dużym zaufaniem oraz renomą na rynku.

Prawo ochrony środowiska oraz wszelkie związane z nim formalności nie mają przed nami tajemnic. Każdego roku tworzymy wiele raportów do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Możemy w tym pomóc również Tobie. 

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00