Reprezentacja w postępowaniach wieczystoksięgowych

Reprezentacja w postępowaniach wieczystoksięgowych - postaw na pomoc doświadczonego radcy prawnego

Obowiązek prowadzenia ksiąg wieczystych podyktowany jest wymaganiami prawnymi. Dotyczy on zarówno nieruchomości zabudowanych, jak i niezabudowanych oraz lokalowych. W efekcie, jeśli planujesz zakup domu, mieszkania lub działki, musisz liczyć się z koniecznością dopełnienia niezbędnych formalności. Jeśli potrzebne Ci dodatkowe wsparcie w tym zakresie, skorzystaj z reprezentacji w postępowaniach wieczystoksięgowych naszej Kancelarii.

Księga wieczysta - co to jest?

Księga wieczysta prowadzona jest w celu możliwości ustalenia stanu prawnego nieruchomości lub w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Co istotne, założenie księgi wieczystej jest niezbędne dla każdego rodzaju nieruchomości – łącznie z lokalami mieszkalnymi wyodrębnionymi z budynku. Kupno nieruchomości wiąże się więc bezpośrednio z koniecznością naniesienia odpowiednich zmian w księdze wieczystej.

Co obejmuje reprezentacja w postępowaniu wieczystoksięgowym?

Podczas sporządzania umów przez notariusza, do jego obowiązków należy załatwienie wszystkich formalności związanych z naniesieniem zmian w księgach wieczystych. Istnieje jednak wiele sytuacji, kiedy zmian należy dokonać samodzielnie poprzez wypełnienie wniosku o wpis w księdze wieczystej.

Reprezentacja w postępowaniach wieczystoksięgowych oferowana przez naszą Kancelarię obejmuje m.in. następujące czynności:

 • poradnictwo prawne w zakresie zakładania ksiąg wieczystych i ich aktualizacji,
 • zastępstwo przed sądem wieczystoksięgowym,
 • pomoc prawna w załatwianiu spraw urzędowych.

Nasza Kancelaria posiada duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o:

 • założenie księgi wieczystej,
 • dokonanie zmian w księdze wieczystej,
 • uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Możesz więc nam w pełni zaufać i powierzyć naszym specjalistom reprezentację w postępowaniach wieczystoksięgowych.

Obowiązki dotyczące księgi wieczystej – Poznań

Pietkun Kancelaria Rachunkowa działa na terenie Poznania i okolic, dlatego to właśnie tutaj możesz skorzystać z naszego merytorycznego wsparcia. Współpraca z doświadczonym prawnikiem pozwala uniknąć wielu problemów związanych z niedopełnieniem swoich zadań.

Na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej. To kwestia, o której warto pamiętać, ponieważ niewykonanie tego obowiązku może skutkować grzywną w wysokości  nawet do 10 tysięcy złotych. Wniosek o wpis w księdze wieczystej powinien pojawić się w każdej z poniższych sytuacji:

 • zmiana własności,
 • zmiana użytkowania wieczystego,
 • ograniczenie praw rzeczowych wynikających np. z kredytu hipotecznego, zastawu lub służebności.

Dodatkowo istnieją sytuacje, kiedy nasi Klienci zobowiązani są do ujawnienia praw osobistych oraz roszczeń. Dotyczy to w szczególności prawa odkupu lub pierwokupu, prawa dożywocia, roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości, najem lub dzierżawę.

Reprezentacja w postępowaniach wieczystoksięgowych przed sądem

W ramach działalności naszej Kancelarii radcy prawni zajmują się profesjonalnym:

 • przygotowywaniem wniosków o wpis do księgi wieczystej,
 • przygotowywaniem wniosków o założenie księgi wieczystej,
 • zgłaszaniem skarg na wpisy dodane w księdze wieczystej,
 • składaniem apelacji i skarg kasacyjnych wobec danych wpisanych do księgi.

Do każdej sprawy podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, rozpatrując indywidualną sytuację Klienta. Dzięki temu możesz mieć pewność, że skutecznie zadbamy o Twoje interesy. Zapraszamy do współpracy z naszymi radcami prawnymi.

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00