Obliczanie opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska

Obliczanie opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska

Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Polski zobowiązanych jest do wnoszenia opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, których działalność może mieć negatywny wpływ na glebę, powietrze oraz zasoby wód. Wiemy, jak kłopotliwe bywa dopełnianie tego typu formalności, dlatego oferujemy profesjonalną pomoc.

Opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska – kogo dotyczą?

Podstawę prawną stanowi tutaj dyspozycja art. 3 pkt. 20 ustawy z 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do regulowania opłaty zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności eksploatują środowisko, w szczególności:

Przepisy te dotyczą więc przede wszystkim firm działających w sektorze budownictwa, transportu, nowych technologii, ale również różnego rodzaju wytwórców, takich jak rolnicy i hodowcy zwierząt gospodarskich.

Wielu przedsiębiorców ma problem z określeniem, czy podlega pod obowiązkowe opłaty środowiskowe, nie wie również, gdzie szukać wiarygodnych informacji na ten temat. W takim przypadku warto zgłosić się do nas – w Pietkun Kancelarii Rachunkowej służymy profesjonalnym doradztwem w zakresie prawa ochrony środowiska.

Opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska – jakie obowiązki mają przedsiębiorcy?

Osoby prowadzące działalność wiążącą się z eksploatacją środowiska na terenie Polski zobowiązane są do:

 • prowadzenia ewidencji danych informujących o zakresie korzystania ze środowiska,
 •  samodzielnego obliczania wysokości opłat według obowiązujących stawek,
 • regulowania należnej opłaty nie później, niż do 31 marca bieżącego roku.

Wysokość opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska może być różna, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz stopnia ingerencji w środowisko naturalne. Należność trzeba uregulować w odpowiednim oddziale Urzędu Marszałkowskiego, osobiście – w kasie – lub za pomocą przelewu bankowego.

Gospodarcze korzystanie ze środowiska – załatw formalności krok po kroku

Aby rozliczyć się z należnej opłaty z urzędem, najpierw należy złożyć wykaz oraz wyliczyć wysokość opłat. Konieczne jest dołączenie do niego takich dokumentów jak:

 • informacja o ilości oraz rodzaju pyłów i gazów wprowadzanych do powietrza,
 • dane o wielkości emisji gazów cieplarnianych,
 • informacje o składowanych odpadach,
 • zbiorcza informacja o zakresie eksploatacji środowiska.

Skompletowanie i prawidłowe uzupełnienie tych dokumentów dla wielu przedsiębiorców może być kłopotliwe i czasochłonne, Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, oferujemy swoją profesjonalną pomoc na każdym etapie załatwiania formalności wynikających z gospodarczego korzystania ze środowiska. 

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Nasza kancelaria istnieje na rynku już od 10 lat – w tym czasie z powodzeniem udało nam się rozwiązać wiele problemów prawnych, w tym związanych z prawem ochrony środowiska. Zapewniamy kompleksową obsługę na najwyższym poziomie.

Klienci, którzy są zobowiązani do regulowania opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska (lub niemający pewności, czy te obowiązki ich dotyczą), mogą liczyć na:

 • dokładną analizę każdego przypadku,
 • prowadzenie ewidencji,
 • wyliczenie wysokości opłaty według bieżących stawek,
 • przygotowanie pełnej dokumentacji,
 • dostarczenie dokumentów do odpowiedniego organu,
 • uregulowanie opłaty;
 • reprezentację w postępowaniu administracyjnym.

Oferujemy również możliwość odwołania się od decyzji urzędu oraz złożenie korekty błędnie wypełnionych wniosków.

Działamy na terenie Poznania, jednak chętnie udzielamy konsultacji online. Z naszych usług skorzystało już wielu zadowolonych Klientów. Teraz możesz do nich dołączyć również Ty.

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00