Księgowość dla gabinetów stomatologicznych

Prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze opieki medycznej to zadanie wymagające spełnienia wielu formalności. W efekcie pochłaniają one wiele czasu, który można było poświęcić na przyjmowanie pacjentów. Warto więc rozważyć rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym, które dopilnuje wszystkich kwestii księgowych i podatkowych. Nasza usługa księgowości dla gabinetów stomatologicznych obejmuje wsparcie specjalistów doskonale znających branżę medyczną, dzięki czemu możesz całkowicie skupić się na swojej pracy.

Dopuszczalne formy prowadzenia gabinetu stomatologicznego

Istnieją 2 podstawowe formy, w jakich dopuszcza się prowadzenie gabinetu dentystycznego:

  1. Indywidualna praktyka lekarska zarejestrowana jako jednoosobowa działalność gospodarcza w CEIDG
  2. Praktyka grupowa założona przez lekarzy stomatologów, którzy dla celu prowadzenia działalności zawiązali spółkę cywilną, jawną lub partnerską

Zarówno spółka jawna, jak i partnerska wymagają rejestracji KRS. Natomiast założyciel, który nie jest stomatologiem, powinien zarejestrować działalność podmiotu leczniczego w dowolnej postaci z wyjątkiem spółki partnerskiej. W zależności od charakteru prowadzenia działalności leczniczej należy uzyskać wpis do CEIDG lub KRS.

Księgowość dla gabinetów stomatologicznych – wybór formy opodatkowania działalności

Każdy stomatolog, który zamierza uruchomić własny gabinet stomatologiczny, zobowiązany jest do wyboru formy jego opodatkowania. Wśród dostępnych form podatku znajdują się:

  •       opodatkowanie na zasadach ogólnych
  •       opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  •       opodatkowanie podatkiem liniowym,
  •       opodatkowanie kartą podatkową.

Usługi stomatologiczne w większości są zwolnione z podatku VAT, co wynika z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Według tego dokumentu usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów m.in.: lekarza i lekarza dentysty są zwolnione z podatku VAT. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie usługi dentysty nie wymagają opłacania podatku VAT. Wyjątkiem są tutaj zabiegi wybielania zębów. Jeśli stomatolog będzie w swoim gabinecie oferował takie usługi, to należy je obciążyć 23% podatkiem VAT.

Nasze wsparcie księgowe dla gabinetów stomatologicznych zakłada pomoc w wyborze najlepszej formy opodatkowania, dopasowanego do rodzaju prowadzonej działalności. Dzięki temu pomożemy Ci zoptymalizować koszty podatkowe.

Usługi dentystyczne – biuro rachunkowe

Przepisy prawa podatkowego podlegają częstym zmianom, co wymaga ciągłego śledzenia obowiązujących aktów prawnych. Warto więc zdecydować się na wsparcie księgowe dla gabinetów stomatologicznych, które oznacza dostęp do wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie prawa i księgowości. Nasza wiedza oraz wieloletnie doświadczenie sprawiają, że możemy objąć pomocą księgową zarówno małe gabinety stomatologiczne, jak i większe placówki medyczne.


Skontaktuj się z nami:


Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem telefonu
+48 518 607 207 lub adresem e-mail sekretariat@pietkunkancelaria.pl.
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.