Pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza

Pozwolenie na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza

Ochrona środowiska oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń to niezwykle ważne kwestie, do których przestrzegania zobowiązani są zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Nasza kancelaria pomaga Klientom, których działalność wymaga pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza. Szczegółowo objaśniamy przepisy, wyręczamy w kompletowaniu dokumentów oraz składaniu wniosków.

Pozwolenie na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza – kto go potrzebuje?

Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, które posiadają instalację mogącą emitować gazy oraz pyły są zobowiązani do dokonania zgłoszenia, a w niektórych przypadkach również otrzymania pozwolenia na jej użytkowanie.

Emisja wymienionych wcześniej substancji w sposób zorganizowany (czyli np. dzięki wykorzystaniu wentylacji mechanicznej lub komina) w większości przypadków wymaga pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza. Dotyczy ona chociażby:

  • kotłów grzewczych,
  • chlewni,
  • suszarni, 
  • instalacji przemysłowych o dużej mocy, które nie posiadają odpowiednich filtrów.

Wystąpienie o pozwolenie konieczne jest zarówno w przypadku budowy nowej instalacji, jak i przebudowy już istniejącej. Powinno nastąpić przed oddaniem jej do użytku. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z możliwością nałożenia na właściciela instalacji mandatu. 

Pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza – jak załatwić formalności?

Wniosek o pozwolenie na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza można złożyć w starostwie powiatowym, urzędzie marszałkowskim lub siedzibie regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Konieczne jest skompletowanie pełnej dokumentacji, zawierającej m.in.:

  • poprawnie wypełniony wniosek o pozwolenie na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza,
  • dokumenty potwierdzające zasadność wniosku,
  • oświadczenie o wielkości przedsiębiorstwa,
  • potwierdzenie uregulowania niezbędnych opłat,
  • pełnomocnictwo.

Dokumentację można złożyć osobiście w urzędzie lub online. Konieczne jest również uiszczenie opłaty administracyjnej w wysokości wynikającej z obowiązujących przepisów.

Decyzja wydawana jest zazwyczaj w ciągu miesiąca, a okres jej obowiązywania wynosi maksymalnie 10 lat.

Ochrona środowiska to nasza specjalność  – skorzystaj z naszych usług

Restrykcyjne wymogi dotyczące emisji gazów do atmosfery mają na celu ochronę środowiska oraz poprawę jakości powietrza. Jest to niezwykle ważna kwestia, jednak dla wielu przedsiębiorców uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń to trudny i czasochłonny proces. Ilość dokumentów może przytłaczać, a ich niepoprawne wypełnienie skutkuje odrzuceniem wniosku.

Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne podczas prowadzenia biznesu, powierz obowiązki związane z uzyskaniem pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza naszym specjalistom.

Oferujemy profesjonalną pomoc na każdym etapie – od analizy danego przypadku, po skompletowanie dokumentów i dostarczenie ich do odpowiedniego urzędu. W razie potrzeby zadbamy również o złożenie odwołania od wydanej decyzji. Udzielając nam pełnomocnictwa w sprawach administracyjnych zyskujesz czas, spokój oraz pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Nasza kancelaria istnieje już od 10 lat. W tym czasie pomogliśmy wielu osobom borykającym się z trudnymi zagadnieniami z zakresu prawa ochrony środowiska i uzyskaliśmy dla nich liczne pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza.

Wyróżniamy się dużym doświadczeniem, najwyższą jakością oferowanych usług oraz zadowoleniem wielu Klientów. Mamy nadzieję, że Ty również do nich dołączysz. 

Sprawdź usługi naszej kancelarii prawnej w kwestiach sporządzania sprawozdań PRTR oraz sporządzania raportów do KOBIZE.

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00