Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wiąże się z szeregiem formalności. Mimo że urzędy wychodzą naprzeciw potrzebom petentów i umożliwiają złożenie niektórych dokumentów online, to jednak warto wcześniej dowiedzieć się, jak poprawnie zarejestrować swoją firmę. Jeśli chcesz skupić się na rozwoju własnego biznesu, Kancelaria Pietkun załatwi za Ciebie wszystkie formalności. Podpowiadamy, na które elementy warto zwrócić uwagę.

Jednoosobowa działalność gospodarcza krok po kroku

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) wymaga:

  • wypełnienia wniosku CEIDG-1 stanowiącego podstawę wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
  • określenia formy opodatkowania działalności gospodarczej we wniosku CEIDG – do wyboru przedsiębiorcy zakładającego JDG pozostaje opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa.
  • wyboru maksymalnie 10 punktów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) określających rodzaj zakładanej działalności.
  • nadania numeru REGON – numer nadawany jest automatycznie po złożeniu wniosku CEIDG-1, a informacja o jego otrzymaniu powinna przyjść drogą pocztową na adres wskazany we wniosku.
  • nadania numeru NIP – numer nadawany jest automatycznie po złożeniu wniosku do CEIDG lub wykorzystywany jest istniejący już numer NIP osoby zakładającej jednoosobową działalność gospodarczą.
  • zgłoszenia do ZUS – złożenie wniosku do CEIDG jest równoznaczne ze sporządzeniem przez ZUS niezbędnego zgłoszenia na formularzu ZUS ZFA. Dodatkowo w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia JDG, należy zgłosić się do ubezpieczenia. W tym celu należy wypełnić druk ZUS ZUA (jeżeli zamierzasz podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym) lub ZUS ZZA (jeżeli chcesz opłacać tylko składkę zdrowotną, bo jesteś ubezpieczony społecznie z innego tytułu, np. z tytułu umowy o pracę).
  • Założenia firmowego konta bankowego – firmowe konto bankowe powinno być wygodne w obsłudze oraz dysponować skuteczną i sprawną obsługą klienta. Równie istotne są opłaty za prowadzenie konta, za kartę do bankomatu, za wykonywanie przelewów, czy wypłatę pieniędzy z bankomatu.

Jak widać, zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wielu formalności. Jeśli chcesz całkowicie skupić się na rozwoju początkującej firmy, zadania te możesz powierzyć Kancelarii Pietkun w Poznaniu. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności.

Ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest całkowicie bezpłatne. Już na samym początku warto jednak zastanowić się nad profesjonalną obsługą księgową, która pozwoli Ci uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Nasi specjaliści zajmują się obsługą JDG na najwyższym poziomie. Zajmujemy się kwestiami związanymi z:

  • obsługą prawną,
  • księgowością,
  • doradztwem podatkowym.

Zgłoś się do naszej kancelarii i zyskaj spokój, niezbędny dla rozwoju swojej nowej firmy.

 

 


Skontaktuj się z nami:


Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem telefonu
+48 518 607 207 lub adresem e-mail sekretariat@pietkunkancelaria.pl.
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.