Usługi z zakresu podatku od towarów i usług - VAT Compliance:

Usługi z zakresu podatku od towarów i usług - VAT Compliance - cenne wsparcie dla Twojego biznesu

Nieprawidłowości w rozliczeniach VAT to poważny problem dla każdego przedsiębiorcy. Mogą one skutkować nie tylko dodatkowymi kosztami, ale również konsekwencjami prawnymi dla kadry odpowiedzialnej za kwestie podatkowe. Kompleksowe usługi z zakresu podatku od towarów i usług naszej Kancelarii to sprawdzony sposób na ograniczenie ryzyka podatkowego i uzyskanie wsparcia w rozliczeniu podatku VAT.

Usługi z zakresu podatku od towarów i usług - zadbaj o bezpieczeństwo swojej firmy

Obsługa VAT Compliance to profesjonalne wsparcie dla przedsiębiorcy w ramach rozliczania podatku od towarów i usług. Obejmuje ona zarówno firmy działające na terenie kraju, jak i podmioty, które planują transakcje lub sprzedaż swoich towarów i usług również w innych państwach Unii Europejskiej. W takiej sytuacji należy pamiętać o konieczności zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE. Proces ten może być skomplikowany dla początkujących przedsiębiorców, dlatego oferujemy naszą pomoc w załatwianiu formalności oraz wsparcie w późniejszych rozliczeniach podatku VAT.

Dlaczego warto skorzystać z zewnętrznych usług w zakresie podatku od towarów i usług (VAT)?

Według raportu KPMG “Outsourcing usług księgowych, prawnych i podatkowych w przedsiębiorstwach w Polsce”, blisko 65 proc. polskich firm korzysta z zewnętrznej pomocy specjalistów w ramach rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Istnieje wiele powodów, dla których warto rozpocząć taką współpracę. Jako najważniejsze z nich należy wymienić:

  • ograniczenie kosztów prowadzonej działalności – zewnętrzne doradztwo VAT pozwala zrezygnować z wewnętrznego etatu dla osoby odpowiedzialnej za kwestie podatkowe, co oznacza znaczne oszczędności związane z brakiem konieczności wypłacania comiesięcznych wypłat, opłacania składek oraz utrzymania stanowiska,
  • brak konieczności śledzenia zmian w przepisach – zrobimy to za Ciebie, dlatego swój czas i energię możesz poświęcić na rozwój swojego biznesu oraz na skuteczne działania marketingowe,
  • poczucie bezpieczeństwa – współpraca z doświadczonymi specjalistami w ramach usługi VAT Compliance to gwarancja terminowych rozliczeń z fiskusem oraz wykonywania wszystkich czynności podatkowych zgodnie z obowiązującym prawem.

VAT Compliance – zakres pomocy dla przedsiębiorców

W zakresie doradztwa VAT świadczonego przez naszą Kancelarię zapewniamy kompleksowy zestaw usług:

W ramach naszych usług z zakresu podatku od towarów i usług Klient może skorzystać też z reprezentacji firmy przed organami podatkowymi. Dzięki temu doświadczeni specjaliści zastąpią Cię podczas składania deklaracji podatkowych czy kierowania zapytań do urzędów o prawidłową interpretację przepisów podatkowych. Może to zaoszczędzić wiele czasu, ale też stresu.

Merytoryczna wiedza, wieloletnie doświadczenie oraz ciągła aktualizacja wiedzy to najważniejsze zalety naszej Kancelarii. Doskonale zdajemy sobie sprawę z dynamicznie zmieniających się przepisów prawa, dlatego na bieżąco śledzimy wszelkie aktualizacje i nowelizacje ustaw. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w ramach rozliczenia podatku od towarów i usług i związanych z tym kwestii, zgłoś się po pomoc do naszej Kancelarii z Poznania. Gwarantujemy pełen profesjonalizm, aby jak najlepiej zadbać o Twoje interesy.w zakresie podatku VAT.

Ogólna charakterystyka podatku od towarów i usług

Podatek od towarów i usług, zwany też podatkiem od wartości dodanej lub najbardziej popularnie – podatkiem VAT to podatek pośredni, który płacony przez ostatecznego nabywcę podczas zakupu określonych towarów bądź usług. Konstrukcja podatku od towarów i usług oparta jest na prawie do odliczenia podatku zapłaconego przy nabywaniu towarów oraz usług. Istota podatku od towarów i usług polega zaś na tym, że pewna część wartości dodanej wytworzonej na wszystkich etapach tworzenia danego produktu wędruje do budżetu państwa, umożliwiając finansowanie jego działalności. Z podatków opłacane są m.in. szkoły czy szpitale, a także takie inwestycje jak budowa dróg.

Stawki podatku od towarów i usług

W ramach ogólnej charakterystyki podatku od towarów i usług nie sposób nie wspomnieć też o stawkach podatkowych. Podstawową jest oczywiście dobrze znana stawka 23%, ale oprócz niej wyróżnia się też trzy stawki obniżone: 8%, 5% i 0%. Wytyczne na temat tego, którą stawkę należy zastosować dla danego rodzaju towaru, szczegółowo określone zostały w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług. Obszerność tych wytycznych sprawia jednak, że osoba niezorientowana może mieć trudność ze znalezieniem potrzebnych informacji, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Często występują też sytuacje, w których dany towar trudno przypisać do jednej konkretnej stawki podatku od towarów i usług, dlatego pomocnym rozwiązaniem może być wówczas zawnioskowanie o tzw. WIS, czyli wiążącą informację stawkową udzielaną przez sam urząd. Może się też zdarzyć, że w ramach jednego przedsiębiorstwa, nastawionego na jeden profil działalności (np. gastronomia), będą obowiązywały różne stawki podatku od towarów i usług.

Podatek od towarów i usług – podstawowe informacje

Znajomość ogólnej charakterystyki podatku od towarów i usług i zasad dotyczących stawek to często za mało. Trzeba też śledzić bieżące nowelizacje ustawy, gdyż stawki podatku VAT od towarów i usług mogą być na stałe lub czasowo zmieniane, tak jak miało to miejsce w 2022 roku, kiedy w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. wprowadzono okresowy zerowy VAT na żywność.

Podatek od towarów i usług to podatek, który teoretycznie musi odprowadzać każdy przedsiębiorca. W pewnych sytuacjach dopuszcza się jednak możliwość zwolnienia z VAT. Warunkiem, który do tego uprawnia, może być sprzedaż określonego rodzaju towarów bądź świadczenie określonego rodzaju usług. Podatek od towarów i usług nie musi być też płacony przez przedsiębiorców, u których wartość netto sprzedaży w danym roku podatkowym nie przekracza 200 000 zł.

Doradztwo w zakresie podatku od towarów i usług

W ramach usługi doradztwa udzielamy porad i pomagamy uporządkować w firmie wszelkie sprawy związane z VAT. Podatek od towarów i usług to obszar, który można też zoptymalizować, zapewniając tym samym większe zyski przedsiębiorstwa. Działania te określane są jako optymalizacja podatkowa i opierają się na identyfikowaniu i wdrażaniu w pełni legalnych rozwiązań, które poskutkują zmniejszeniem obciążenia podatkowego lub nawet jego całkowitym usunięciem. Wspieramy także początkujących przedsiębiorców, dla których standardowe terminy płatności VAT mogą być problemem. Jednym z pomocnych rozwiązań jest wówczas kasowe rozliczenie podatku od towarów i usług, czyli odprowadzanie VAT dopiero wtedy, gdy kontrahent ureguluje całość lub przynajmniej część należności za otrzymany towar lub wykonaną usługę.

Doradztwo i wsparcie w zakresie podatku VAT – sprawdź nasze usługi

Kancelaria rachunkowa Pietkun oferuje szeroki zakres wsparcia w obszarze podatku VAT. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy z prowadzeniem dokumentacji podatkowej, z wyliczeniem kwoty podatku, jaką należy zapłacić czy też chcesz dopytać o zwolnienie z podatku od towarów i usług, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Duża wiedza i wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów sprawia, że dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza usługi doradztwa, w ramach których często udaje się wypracować strategię optymalizacji podatkowej pozwalającej na zwiększenie zysków.

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00