Doradztwo w zakresie wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej

Doradztwo w zakresie wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej

Osoby, które planują założenie działalności gospodarczej, stają przed decyzją dotyczącą formy prowadzenia firmy. Każdy z możliwych wariantów niesie za sobą inne przepisy podatkowe, różne kwestie związane z osobowością prawną czy odpowiedzialnością majątkową. Dlatego wybór formy prawnej działalności gospodarczej to niezwykle ważna decyzja, którą warto podjąć przy wsparciu specjalistów z zakresu prawa oraz rachunkowości z Pietkun Kancelarii Rachunkowej.

Jaką założyć działalność gospodarczą?

Podatnik, który decyduje się na założenie działalności gospodarczej w Polsce, jest zobligowany do wyboru formy prawnej firmy. Każde przedsiębiorstwo może z czasem przekształcić się w inny rodzaj działalności gospodarczej, niemniej każdy z tych wyborów wiąże się z szeregiem konsekwencji, począwszy od kosztów założenia firmy, przez opodatkowanie i księgowość, na odpowiedzialności majątkowej kończąc. W kraju funkcjonuje prawie trzy miliony jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli zdecydowanie najprostszej formy prowadzenia firmy, niemniej w zależności od branży czy skali, wybór jest znacznie większy. Bez względu na to czy przedsiębiorstwo ma powstać jednoosobowo, czy w spółce, można zdecydować się na:

 • jednoosobową działalność gospodarczą,
 • spółkę cywilną,
 • spółkę jawną,
 • spółkę partnerską,
 • spółkę komandytową,
 • spółkę komandytowo-akcyjną,
 • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółkę akcyjną;
 • prostą spółkę akcyjną.

Większość początkujących przedsiębiorców rozpoczyna swoją karierę biznesową z JDG, jednak wraz z rozwojem często niezbędnym krokiem jest przekształcenie formy prawnej w taką, która zapewnia większe możliwości na rynku.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Formy działalności gospodarczej są ściśle powiązane z aspektem podatkowym. W niektórych firmach możliwy jest chociażby wybór między rozliczaniem się na zasadach ogólnych lub poprzez ryczałt ewidencjonowany, jednak często o księgowości decydują przepisy prawa. Dla przykładu prawo spółek handlowych przewiduje konieczność prowadzenia pełnej księgowości w przypadku spółek kapitałowych. 

Wybór formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej ma bezpośredni wpływ na koszty prowadzenia firmy, dlatego przed założeniem lub przekształceniem firmy warto skonsultować się z doradcą. W naszej kancelarii znajdą państwo wsparcie merytoryczne z zakresu podatków i ich optymalizacji. Pomożemy dobrać optymalną prawną formę działalności gospodarczej, która pozwoli na maksymalny rozwój przy minimalnych kosztach.

Na czym polega doradztwo przy wyborze formy prawnej działalności gospodarczej?

Zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i bardziej doświadczeni przedstawiciele biznesu, mogą przeoczyć niektóre zmiany w prawie, terminy czy formularze, których złożenie jest niezbędne w przypadku konkretnej formy prowadzenia firmy. Dlatego w Pietkun Kancelarii Rachunkowej oferujemy specjalistyczne doradztwo prawne i podatkowe, dzięki któremu przedsiębiorstwo będzie działać efektywnie i zgodnie ze wszystkimi przepisami. Pomagamy m.in. w takich kwestiach jak:

 • wybór formy prowadzenia działalności,
 • wybór formy opodatkowania,
 • wybór rodzaju ewidencji księgowej,
 • doradztwo w zakresie podatku VAT i innych,
 • doradztwo w zakresie optymalizacji podatkowej.

Pomożemy również z wszelkiego rodzaju przekształceniami, a także oferujemy specjalistyczne wsparcie w aspektach prawa spółek handlowych.

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00