Wybór formy opodatkowania dla podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą
Podczas rejestrowania działalności gospodarczej należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Na tym etapie należy wypełnić formularz CEIDG-1, który zawiera również oświadczenie o wyborze formy opodatkowania działalności. Kancelaria Pietkun wspiera swoich Klientów w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania, dopasowanego do rodzaju i formy prowadzonej firmy.
Formy opodatkowania działalności gospodarczej
Założenie własnej firmy wiąże się z szeregiem formalności. Jedną z ważniejszych decyzji początkującego przedsiębiorcy jest wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej. Polskie prawo przewiduje 3 podstawowe warianty do wyboru:
- zasady ogólne,
- podatek liniowy,
- ryczałt.
Złożone oświadczenie o wyborze formy opodatkowania decyduje o dalszym funkcjonowaniu firmy, dlatego wymaga gruntownego przemyślenia. Nasza kancelaria zajmuje się doradztwem podatkowym, dzięki czemu pomożemy Ci w doborze najkorzystniejszego wariantu.
Wybór formy opodatkowania działalności – zasady ogólne
To jedna z najpopularniejszych form opodatkowania firmy, która przyznawana jest z urzędu. Decydując się na takie rozwiązanie, należy spodziewać się obciążenia podatkiem uzależnionym od poziomu dochodów przedsiębiorstwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidywane są tutaj dwie stawki – 17 i 32%.
Wybór formy opodatkowania działalności – podatek liniowy
Podatek liniowy to forma opodatkowania działalności gospodarczej stanowiąca 19% podstawy obliczenia podatku. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-36L.
W myśl obowiązujących zasad przedsiębiorca, który:
- chce być opodatkowany podatkiem liniowym cały rok – składa aktualizację wniosku CEIDG-1 w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik wygenerował pierwszy w roku podatkowym przychód lub do końca roku podatkowego, jeśli przychód został osiągnięty w grudniu danego roku podatkowego,
- rozpoczyna prowadzenie firmy w trakcie roku podatkowego i chce skorzystać z opodatkowania liniowego – wymaga zgłoszenia na wniosku CEIDG-1 podczas zakładania działalności gospodarczej.
Wybór formy opodatkowania – podatek ryczałtowy
Istnieją dwie formy zryczałtowanego podatku dochodowego dla osób fizycznych:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- karta podatkowa.
Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania ryczałtowego składa się naczelnikowi US właściwego dla miejsca zamieszkania podczas przedkładania wniosku CEIDG-1. Ryczałt mogą wybrać przedsiębiorcy, których działalność została wymieniona w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wartość opodatkowania uzależniona jest od reprezentowanej branży.
W myśl obowiązujących zasad przedsiębiorca, który:
- chce być opodatkowany ryczałtem cały rok – składa aktualizację CEIDG-1 w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma osiągnęła pierwszy przychód w roku podatkowym lub do końca roku podatkowego, jeśli przychód został osiągnięty w grudniu danego roku podatkowego,
- rozpoczyna prowadzenie firmy w trakcie roku podatkowego i chce skorzystać z opodatkowania ryczałtowego – zgłasza swoją chęć na wniosku CEIDG-1 podczas zakładania działalności gospodarczej.
Jeśli zdecydujesz się na wybór karty podatkowej, powinieneś złożyć wniosek do US na formularzu PIT-16 lub dołączyć do wniosku CEIDG-1.
Wszystkie omówione formy opodatkowania działalności gospodarczej mają swoje zalety i wady, które chętnie przedstawimy Ci podczas spotkania. Skorzystaj z doradztwa podatkowego Kancelarii Pietkun i wybierz najkorzystniejsze opodatkowanie dla swojej firmy!
Skontaktuj się z nami:

Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem telefonu
+48 518 607 207 lub adresem e-mail sekretariat@pietkunkancelaria.pl.
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.