E-sprawozdania finansowe

Masz pytania?
Zostaw nam kontakt do siebie! Oddzwonimy.

  E-sprawozdanie finansowe - profesjonalne wsparcie w przygotowaniu dokumentów elektronicznych

  Prowadzenie własnej działalności gospodarczej generuje zyski lub straty. Przedsiębiorca zobowiązany jest prawnie do ich corocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Dodatkowym obowiązkiem jest składanie okresowych sprawozdań finansowych. Można to zrobić poprzez elektroniczne sprawozdanie finansowe. Nasze Biuro Rachunkowe udziela niezbędnego wsparcia w tym zakresie.

  E-sprawozdanie finansowe - co to jest?

  To sprawozdania finansowe do urzędu skarbowego sporządzone w postaci elektronicznej. Dokument przedstawia sytuację majątkową przedsiębiorstwa oraz wyniki działalności. Obowiązek składania sprawozdań finansowych mają:

  • podmioty prowadzące księgi rachunkowe,
  • podmioty, które w sposób dobrowolny wybrały księgi rachunkowe jako sposób ewidencjonowania wyników działalności.

  Z możliwości złożenia elektronicznego sprawozdania finansowego mogą skorzystać jednostki podlegające obowiązkowemu wpisowi do KRS, takie jak spółki kapitałowe i europejskie. Mogą z niej skorzystać również osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe.

  Kiedy e-sprawozdanie finansowe jest obowiązkowe?

  Sprawozdania finansowe z wykonywanej działalności w formie tradycyjnej można było składać w urzędach do 1 października 2018 roku. Po tym czasie zmieniły się zapisy prawne, które wprowadziły elektroniczne sprawozdania finansowe jako jedyną dopuszczalną formę. W praktyce nie ma więc już możliwości złożenia w urzędzie papierowej wersji dokumentów.

   

  Przedsiębiorcy zobowiązani do złożenia elektronicznego sprawozdania finansowego korzystają z e-sprawozdań zabezpieczonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub opcjonalnie potwierdzonych profilem zaufanym przez konto ePUAP.

   

  Jednocześnie warto pamiętać, że ewentualny wydruk komputerowy stanowi jedynie kopię dokumentu do przechowywanej dokumentacji firmy.

  Składanie sprawozdania finansowego w wersji elektronicznej – jak to zrobić?

  Stworzenie prawidłowego sprawozdanie finansowego to wyzwanie, które wymaga wsparcia doświadczonego księgowego. W naszym biurze rachunkowym otrzymasz niezbędne wsparcie, które pozwoli Ci się wywiązać z obowiązku wobec Urzędu Skarbowego.

  E-sprawozdanie finansowe tworzone jest w pliku komputerowym, w formacie wskazanym przez Ministerstwo Finansów. Wypełniony dokument wysyła się poprzez rządowy system teleinformatyczny na stronie: https://ekrs.ms.gov.pl/

   

  Szczególne trudności może sprawić sporządzenie pierwszych sprawozdań finansowych do Urzędu Skarbowego. Warto więc skorzystać z merytorycznej pomocy.

  Elektroniczne sprawozdanie finansowe – do kiedy należy wysłać dokument?

  Podczas wysyłania dokumentacji finansowej do urzędów należy przestrzegać terminów przewidzianych przez ustawodawcę.

   

  Sprawozdanie finansowe obejmuje rok obrotowy firmy, który zazwyczaj pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W związku z tym e-sprawozdanie finansowe należy sporządzić i podpisać nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. W praktyce termin ten przypada na 31 marca roku następującego po roku obrotowym. W związku z tym sprawozdanie finansowe za 2021 rok należy przesłać do urzędu w terminie do 31 marca 2022 roku.

  Natomiast zatwierdzenie sprawozdania finansowego następuje nie później niż w okresie 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli do 30 czerwca roku następnego po roku obrotowym. Aby nie przeoczyć ustawowych terminów oraz zyskać pewność, że przygotowane elektroniczne sprawozdanie finansowe jest prawidłowo wypełnione, warto skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego. Nasze biuro rachunkowe współpracuje zarówno z firmami z Poznania i okolic, jak i w formie zdalnej z podmiotami z niemal całego kraju. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia!

  POTRZEBUJESZ INNEJ POMOCY PRAWNEJ? SPRAWDŹ NASTĘPUJĄCE USŁUGI:

  BIURO W POZNANIU

  ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

  TELEFON

  GODZINY PRACY

  poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00