Sporządzanie raportów do GUS i NBP

Masz pytania?
Zostaw nam kontakt do siebie! Oddzwonimy.

  Sporządzanie raportów do GUS i NBP - profesjonalne wsparcie dla Twojego przedsiębiorstwa

  Wiele początkujących osób otwierających własną działalność gospodarczą nie do końca zdaje sobie sprawę, że ich obowiązkiem jest sporządzenie raportów do GUS i NBP. Na spełnienie tych formalności przewidziane są ustawowe terminy, których należy ściśle przestrzegać. Niedopełnienie obowiązku może wiązać się z problemami, dlatego warto zadbać o terminową sprawozdawczość NBP i GUS. Nasze biuro rachunkowe z Poznania może wyręczyć Cię z tego obowiązku.

  Kogo dotyczy sprawozdawczość NBP?

  Sprawozdawczość NBP zgodnie z ustawą Prawo dewizowe dotyczy:

   

  • rezydentów (podmiotów krajowych), którzy dokonują międzynarodowego obrotu dewizowego z nierezydentami (podmioty zewnętrzne zagraniczne),
  • przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność kantorową.

   

  Sprawozdanie do NBP przekazywane jest przez rezydentów i przedsiębiorców na specjalnych formularzach. Kwestie prawne związane z tym obowiązkiem opisuje Rozporządzenie z dnia 9 sierpnia 2017 roku wydane przez Ministra Finansów w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.

   

  Dokument ten precyzuje:

   

  • terminy oraz sposób przekazania sprawozdania NBP przez rezydentów obracających dewizami oraz przedsiębiorców zajmujących się działalnością kantorową,
  • kwoty, których przekroczenie związane jest z obowiązkiem sprawozdawczości NBP,
  • wzór formularzy, na których dokonuje się obowiązku sprawozdawczego.


  Sporządzenie raportów do NBP obejmuje przygotowanie bilansu płatniczego oraz udokumentowanie zajmowanej międzynarodowej pozycji inwestycyjnej. Nasi eksperci pomogą Ci w prawidłowym wypełnieniu niezbędnych dokumentów oraz dostarczeniu ich do wskazanej jednostki w odpowiednim terminie.

  Sprawozdanie GUS – przedsiębiorcy objęci obowiązkiem sprawozdawczości

  Obowiązek złożenia sprawozdania do GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) w praktyce służyć ma zwiększeniu transparentności przedsiębiorstw. Zgodnie z art. 30, ust. 1, pkt 3 z dnia 29 czerwca 1995 roku do sprawozdawczości GUS zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą. Dane dotyczące funkcjonowania firmy przedstawiane są GUS-owi nieodpłatnie.

   

  Sporządzanie raportów do GUS odbywa się na gotowych, obszernych formularzach, a ich wypełnienie wymaga dogłębnej analizy własnego przedsiębiorstwa. Wśród najważniejszych dokumentów znajdują się:

   

  • formularz sprawozdania Z-06 – roczne sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy,
  • formularz sprawozdania Z-10 – sprawozdanie o warunkach pracy.

   

  Wzory sprawozdań dla GUS określane są przepisami, dlatego sprawozdania powinny być składane na gotowych formularzach. Każdą z firm obowiązują takie same przepisy – niezależnie od ilości zatrudnianych osób, wielkości oraz reprezentowanej branży. Przedsiębiorcy zobowiązani są również do przestrzegania terminów przewidzianych przez urząd na składanie wypełnionych formularzy.

   

  Jednym z najlepszych rozwiązań na dopełnienie formalności wobec GUS jest zatrudnienie osoby z zewnątrz, która wnikliwie zagłębi się we wszystkie statystyki. Eksperci naszego biura rachunkowego nie tylko pomogą Ci w wypełnieniu dokumentów, ale również pomogą zaoszczędzić wiele czasu. Dzięki temu możesz go przeznaczyć na rozwój swojej działalności.

  Sporządzanie raportów do GUS i NBP – pomoc w wypełnieniu i złożeniu formularzy

  Sprawozdawczość NBP i GUS wymaga wiele wolnego czasu oraz świetnego przygotowania. Jeśli nie masz kiedy zająć się wypełnieniem urzędowych formularzy, możesz powierzyć to zadanie naszym specjalistom. Gwarantujemy aktualną wiedzę prawniczą i księgową, płynne poruszanie się po wymogach NBP i GUS oraz terminowe wykonanie zlecenia. Skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia i nie trać swojego cennego czasu na wypełnianie dokumentacji!

  POTRZEBUJESZ INNEJ POMOCY PRAWNEJ? SPRAWDŹ NASTĘPUJĄCE USŁUGI:

  BIURO W POZNANIU

  ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

  TELEFON

  GODZINY PRACY

  poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00