Rejestracja działalności

Zakładanie działalności gospodarczej – jak założyć firmę krok po kroku

Mimo wielu udogodnień dla przyszłych przedsiębiorców rejestracja działalności gospodarczej wciąż wiąże się z załatwieniem wielu formalności, które wymagają szerokiej wiedzy. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy poradnik – zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku. Możesz również skorzystać ze wsparcia naszych specjalistów, którzy pomogą Ci założyć firmę na najkorzystniejszych warunkach.

Działalność gospodarcza krok po kroku – CEIDG

Podstawą do rejestracji działalności gospodarczej jest wypełnienie wniosku CEIDG-1 (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), który można złożyć internetowo, drogą pocztową albo stacjonarnie w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Podczas przygotowywania wniosku, należy określić rodzaj zakładanej działalności. W tym celu powstała Polska Klasyfikacja Działalności (PKD), która zawiera wykaz czynności, które będzie mogło wykonywać przedsiębiorstwo. Do formularza CEIDG-1 wpisuje się jedynie wybrane punkty PKD, których limit obejmuje maksymalnie 10 zadań firmy.

Wypełnienie wniosku CEIDG-1 wiąże się również z określeniem formy opodatkowania działalności gospodarczej. Do wyboru przyszłego przedsiębiorcy pozostają zasady ogólne, podatek liniowy lub ryczałt.

Jeśli nie jesteś pewien, które punkty PKD będą Ci potrzebne oraz jaka forma opodatkowania sprawdzi się u Ciebie najlepiej, skonsultuj się z naszą kancelarią w Poznaniu. Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Biuro rachunkowe – wsparcie w prowadzeniu własnej działalności

Podczas wypełniania formularza CEIDG związanego z zakładaniem działalności gospodarczej, należy też określić, kto będzie zajmował się dokumentacją finansową firmy. Zachęcamy Cię do rozpoczęcia współpracy z naszą kancelarią rachunkową w Poznaniu już na tym etapie, dzięki czemu pomożemy Ci sprawnie postawić pierwsze kroki w biznesie. Możesz też wybrać opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a następnie zaktualizować wpis, podając dane biura księgowego.

Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku – ZUS

Działalność gospodarcza i zakładający ją przedsiębiorca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych posiada podwójną osobowość. Z jednej strony jest on Płatnikiem, który opłaca składki ZUS za siebie i swoich pracowników. Z drugiej strony przedsiębiorca staje się Ubezpieczonym na równi ze swoimi pracownikami. Pełny wymiar składek ZUS stanowi dotkliwy koszt dla firmy, jednak przy zakładaniu nowej działalności gospodarczej można liczyć na czasowe ulgi dla początkujących przedsiębiorców.

Przy rejestracji działalności gospodarczej do ZUS-u należy złożyć druki:

Jeśli nie wiesz, który druk powinieneś złożyć do ZUS-u, skontaktuj się z naszymi doradcami z Kancelarii Pietkun, którzy pomogą wybrać Ci najkorzystniejszą formę.

Urząd skarbowy – jeśli planujesz być VAT-owcem

Podczas zakładania działalności gospodarczej Twój osobisty numer NIP pozostaje niezmienny i staje się numerem firmy. Jeśli jednak nie posiadasz jeszcze NIP-u, zostanie on nadany automatycznie podczas weryfikacji złożonego wniosku CEIDG. W formularzu tym informujemy także Urząd Skarbowy o wybranej formie opodatkowania działalności gospodarczej oraz rodzaju prowadzonej księgowości, co masz już za sobą.

Jeśli nie chcesz być czynnym podatnikiem VAT, nie masz obowiązku odwiedzania urzędu. Jeśli natomiast chcesz opłacać podatek VAT, należy złożyć dokument o nazwie VAT-R. Jeśli nie wiesz, czy warto być płatnikiem VAT, skonsultuj się z naszą kancelarią. Nasi doradcy sprawdzą, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Bycie czynnym podatnikiem VAT wybierają najczęściej osoby, których działalność bazuje na zakupie towarów i usług z VAT-em.

Masz jakieś pytania? Pojawiły się u Ciebie wątpliwości związane z rejestracją działalności gospodarczej? Zgłoś się do nas i uzyskaj odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie!

Potrzebujesz innej pomocy prawnej? Sprawdź takie usługi jak:

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00