Sporządzanie okresowych raportów na potrzeby zarządcze

Sporządzanie okresowych raportów na potrzeby zarządcze - profesjonalne wsparcie dla Twojego biznesu

Istotne dane, statystyki i informacje o firmie to podstawowe źródło wiedzy obrazujące sposób jej funkcjonowania. Raportowanie zarządcze jest więc ważnym elementem działania każdego przedsiębiorstwa. Nasze biuro rachunkowe z Poznania zajmuje się profesjonalnym sporządzaniem okresowych raportów na potrzeby zarządcze. Dzięki temu pomożemy Ci zestawić najważniejsze informacje niezbędne do raportowania.

Tworzenie raportów finansowych - wyzwania

Raportowanie zarządcze to ważny element działalności firm i spółek. Niestety bardzo często raporty finansowe nie łączą się z systemami księgowymi. Powoduje to nie tylko poważne utrudnienia w analizie danych, ale też opóźnienia czasowe oraz błędy. Te ostatnie powstają zwłaszcza, kiedy dane księgowe są przenoszone ręcznie do tworzonych raportów finansowych.


Dodatkowo, nawet kiedy struktura danych księgowych oraz zarządczych jest spójna, podczas tworzenia raportowania zarządczego pojawia się kłopot z brakiem automatyzacji pomiędzy dostępnymi danymi. W efekcie dochodzi do wielu nieścisłości. Jeśli w Twojej firmie istnieje wyraźny problem z tworzeniem raportów, możesz to zadanie powierzyć naszym specjalistom. Jako doświadczone biuro rachunkowe z Poznania zajmujemy się od wielu lat sporządzaniem okresowych raportów na potrzeby zarządcze.

Raportowanie zarządcze – merytoryczna pomoc dla przedsiębiorców

Prowadzenie własnego biznesu wymaga szczególnej dokładności w odniesieniu do przetwarzanych danych finansowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, nasze biuro rachunkowe z Poznania oferuje usługi sporządzania okresowych raportów na potrzeby zarządcze. W ramach naszej usługi oferujemy:

 • tworzenie wzorów raportowania zarządczego – to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia poprawne księgowanie i prezentowanie wskaźników, które odzwierciedlają strukturę logiczną raportowania,
 • tworzenie raportów finansowych na zlecenie Klienta – kiedy prowadzi on własną księgowość lub korzysta z innego zewnętrznego biura rachunkowego.

Dlaczego warto przekazać raportowanie zarządcze w nasze ręce?

Profesjonalne sporządzanie okresowych raportów na potrzeby zarządcze ma wiele zalet, z których warto skorzystać podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Raportowanie zarządcze wykonane przez naszych ekspertów to przede wszystkim:

 

 • skrócenie czasu przygotowania raportowania,
 • terminowe przygotowanie i przedstawienie raportów,
 • zwiększenie efektywności procesu raportowania,
 • zwiększenie jakości informacji przedstawionych w raporcie,
 • wyręczenie pracowników z obowiązków związanych z przygotowaniem raportu.

 

Dodatkowo prawidłowo przygotowane raportowanie zarządcze stanowi niezbędny materiał do analizy dla osób zarządzających firmą oraz pracowników odpowiedzialnych za monitorowanie wyników biznesu. Dzięki temu zarządzanie przedsiębiorstwem oraz planowanie jego budżetu jest łatwiejsze i bardziej precyzyjne.

 

 

Merytoryczne sporządzanie okresowych raportów na potrzeby zarządu daje gwarancję rzetelnie przygotowanych danych i sprawozdań finansowych, na których można budować dalszy plan działań biznesu.

Postaw na wsparcie wykwalifikowanych pracowników naszego biura rachunkowego, którzy zadbają o każdy szczegół. Jasne i przejrzyste przedstawienie danych to nasz priorytet. Nasze biuro rachunkowe działa na terenie Poznania, jednak dopuszczamy również możliwość wygodnej współpracy zdalnej. Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

Co to jest raport finansowy?

Odpowiedź na pytanie co to jest raport finansowy nasuwa się sama – to dokument przedstawiający informacje na temat majątkowej, finansowej oraz dochodowej sytuacji przedsiębiorstwa w analizowanym okresie czasowym. Popularną praktyką firm jest sporządzanie rocznego raportu finansowego, który stanowi podsumowanie wskaźników sprzedaży i najważniejszych inwestycji w danym roku. Równie dobrze jednak raporty tego typu mogą być sporządzane co miesiąc lub co kwartał.

Głównym celem raportowania w firmie jest śledzenie przepływów pieniężnych i dostarczanie wniosków do tworzenia nowych strategii finansowych. Równie ważne jest jednak to, że dzięki raportom możemy obserwować aktywa, pasywa oraz kapitał własny, aby w połączeniu z obserwacją rynku móc lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany. Raport finansowy jest także cennym źródłem informacji dla inwestorów. Mogą oni dowiedzieć się, czy kapitał w firmie wykorzystywany jest w sposób efektywny, a to ułatwi im decyzję, czy warto lokować tam swoje zasoby finansowe.

Raporty zarządcze – co powinny zawierać?

Raporty zarządcze nie mają ściśle określonej formuły. Można jednak wyszczególnić informacje, które każdy dokument tego typu powinien zawierać, a jest to:

 • nazwa i adres firmy,
 • data sporządzenia raportu,
 • okres czasowy, którego dotyczy raport,
 • podpisy autorów,
 • wprowadzenie.

Część właściwa raportu finansowego spółki lub innego podmiotu powinna oczywiście skupiać się na jasnym zobrazowaniu sytuacji finansowej firmy. Aby tworzyć raporty łatwiej i szybciej, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi do analizy biznesowej, choćby takich jak Tableau, Google Data Studio czy Power BI. Powstałe z ich pomocą dokumenty mogą zostać wydrukowane lub przedstawione zarządowi w wersji elektronicznej.

Budowanie raportu – na co zwrócić uwagę?

Tworząc raport finansowy firmy trzeba postarać się o to, by był on maksymalnie czytelny i przejrzysty. Wszelkie zapisy powinny być zatem ułożone chronologicznie oraz ściśle odpowiadać konkretnym potrzebom informacyjnym firmy. Najlepiej posłużyć się szablonami, które wystarczy wypełnić, aby stworzyć wartościowy zbiór informacji gotowy do przeanalizowania przez zarząd. Szablony tego typu mogą dostarczyć nasi eksperci. Starajmy się też, aby w raporcie zarządczym ujmować wszystkie informacje ważne z punktu widzenia zarządzania finansami firmy. Dokumenty kasowe czy bankowe, na podstawie których tworzony jest raport, mogą stanowić jego załączniki. Przed przystąpieniem do tworzenia raportu warto wnikliwie przejrzeć przykłady raportów finansowych innych firm.

Raporty finansowe spółek – to musisz wiedzieć

Zgodnie z prawem wszyscy uczestnicy rynku powinni mieć zapewniony dostęp do informacji dotyczących spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Z tego wynika też obowiązek informacyjny takich podmiotów. Raporty finansowe spółek giełdowych to dokumenty, które nie mogą zostać jedynie w strukturach firmy. Muszą być przekazywane do Komisji Nadzoru Finansowego, na Giełdę Papierów Wartościowych oraz do publicznej wiadomości, czyli być dostępne na stronie internetowej spółki i w systemie ESPI. Raporty finansowe spółek muszą także ukazywać się w ściśle określonych terminach:

 • raport kwartalny – do 45 dni od zakończenia danego kwartału roku obrotowego,
 • raport półroczny – do 2 miesięcy od końca pierwszego półrocza,
 • raport roczny – do 80 dni od zakończenia roku obrotowego.

Raportowanie zarządcze – poznaj naszą ofertę

Raportowanie w firmie to bardzo ważny obszar, który ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych, planowanie rozwoju firmy, kontrolę nad postępami i szybkie reagowanie na dynamiczną sytuację rynkową czy poczynania konkurencji. Duże znaczenie ma jednak jakość treści zawartych w raporcie i umiejętność ich analizowania. Jeśli raportowanie zarządcze jest czymś, co sprawia Ci trudność lub zwyczajnie nie chcesz tracić czasu na zagłębianie się w stertę dokumentów, nasi eksperci chętnie zrobią to za Ciebie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić.

 

POTRZEBUJESZ INNEJ POMOCY PRAWNEJ? SPRAWDŹ NASTĘPUJĄCE USŁUGI:

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00