Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę prawa handlowego – czy to możliwe?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia własnego biznesu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pozwala na szybkie dopełnienie niezbędnych formalności i stanowi najtańsze rozwiązanie w porównaniu z innymi formami prawnymi.

Działalność prowadzona pod postacią spółki prawa handlowego wiąże się nie tylko z większą odpowiedzialnością, ale również z większymi kosztami i większą ilością formalności. Jednak wraz z rozwojem firmy wielu przedsiębiorców zaczyna zastanawiać się nad przekształceniem działalności w spółkę. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, a przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. jest jak najbardziej możliwe. Kancelaria Pietkun udzieli Ci potrzebnego wsparcia na każdym etapie zmiany formy działalności.

Przekształcenie działalności w spółkę – jak to zrobić?

Istnieją 2 podstawowe sposoby na przekształcenie działalności. Zmiany tej można dokonać poprzez:

  • przekształcenie dotychczasowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych,
  • założenie spółki z o.o i wniesienie do niej aportu w postaci przedsiębiorstwa.

Przekształcenie działalności w spółkę z o.o. na podstawie art. 551 § 5 KSH wymaga dopełnienia szeregu formalności:

  • sporządzenia planu przekształcenia przedsiębiorstwa wraz z załącznikami i opinią biegłego rewidenta,
  • złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorstwa,
  • powołania członków organów spółki przekształconej,
  • zawarcia umowy spółki,
  • dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorstwa przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Działania te wymagają znajomości przepisów prawnych oraz biegłości w płynnym załatwianiu formalności. Nasi specjaliści z kancelarii Pietkun zadbają, aby Twoja firma jak najszybciej została przekształcona w spółkę, a Ty możesz skupić się na jej dalszym rozwoju.

Przekształcenie działalności w spółkę – czy warto?

Przekształcenie działalności w spółkę prawa handlowego ma wiele zalet, wśród których należy wymienić:

  • ograniczenie odpowiedzialności – w odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnik spółki kapitałowej nie ponosi odpowiedzialności za działania spółki. Pozwala to ograniczyć ryzyko prowadzonej działalności wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu oraz innych świadczeń czynionych na rzecz spółki.
  • nowe możliwości pozyskania kapitału – przekształcenie działalności w spółkę umożliwia pozyskanie środków finansowych na dalszy rozwój firmy poprzez przyjęcie wspólników i podniesienie kapitału zakładowego.
  • korzyści wizerunkowe – badania pokazują, że spółki kapitałowe cieszą się większym zaufaniem i prestiżem, dzięki czemu firma jest lepiej postrzegana przez klientów.

Jednocześnie warto jednak pamiętać, że przekształcenie działalności w spółkę i ograniczenie odpowiedzialności nie znajduje zastosowania dla zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorcę przed zmianą formy działalności. Wobec zobowiązań z przeszłości przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką jeszcze przez 3 lata od dnia przekształcenia działalności w spółkę.

Jeśli planujesz przekształcenie działalności w spółkę lub dopiero rozważasz takie rozwiązanie, możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia naszych radców prawnych. Pomożemy znaleźć Ci najlepsze rozwiązanie i przyspieszymy wszystkie formalności.


Skontaktuj się z nami:


Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem telefonu
+48 518 607 207 lub adresem e-mail sekretariat@pietkunkancelaria.pl.
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.