Księgowość dla przedszkoli i żłobków

Księgowość dla przedszkoli i żłobków – dlaczego powierzyć ją profesjonalistom?

Prowadzenie żłobka lub przedszkola to poważne zadanie, które wbrew pozorom nie polega tylko na wychowaniu dzieci, wymyślaniu zabaw oraz dbaniu o bezpieczeństwo najmłodszych. Funkcja ta niesie ze sobą znacznie większą odpowiedzialność, która wiąże się z organizacją placówki – w tym z kwestiami księgowymi. Biuro rachunkowe Pietkun odciąży Cię w skomplikowanych formalnościach i księgowości. Dzięki temu my zajmiemy się umowami cywilnoprawnymi, interpretacją podatkową, rozliczaniem dotacji oraz innymi kwestiami związanymi z prowadzeniem księgowości przedszkoli i żłobków, a Ty skupisz się na zarządzaniu placówką.

Dotacje na przedszkole lub
żłobek –jak pozyskać i rozliczyć?

Proces pozyskiwania dotacji na przedszkole lub żłobek związany jest z wieloma formalnościami oraz skomplikowaną dokumentacją, której wypełnienie może zająć Ci wiele godzin. Warto więc mieć profesjonalne wsparcie biura rachunkowego, które nie tylko pomoże Ci pozyskać dotacje na przedszkole lub żłobek, ale również zajmie się jej rozliczeniem.

Doskonale wiemy, jak olbrzymią rolę w edukacji najmłodszych odgrywa dodatkowe wsparcie finansowe w formie dotacji dla przedszkoli lub żłobków. Aby ułatwić Ci jej uzyskanie, zajmiemy się wypełnieniem potrzebnych formularzy oraz wspólnym przeanalizowaniem kwestii, które mogą wpłynąć na otrzymaną decyzję. Skorzystanie z dotacji na przedszkole lub żłobek wcale nie musi być trudne i stresujące. Wystarczy mieć przy sobie merytoryczne wsparcie.

Księgowość dla przedszkoli i żłobków obejmuje również usługę rozliczania uzyskanych dotacji. Ponieważ każda jednostka samorządu terytorialnego kieruje się własnymi wymogami, zajmiemy się korzystną interpretacją prawa. Nasi specjaliści doskonale odnajdują się w wymaganiach stawianych przed żłobkami i przedszkolami w Poznaniu i okolicach.

Prowadzenie księgowości przedszkoli i żłobków – co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?

Zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie księgowości przedszkoli i żłobków to poważne zadanie, które wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy oraz doświadczenia. Nasi specjaliści doskonale znają się na księgowości i obowiązujących normach prawnych, dlatego możemy zagwarantować Ci również:

Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów i przekonaj się, że księgowość dla przedszkoli i żłobków to nie czarna magia. Wspólnie rozwiążemy wszystkie zawiłe problemy natury prawno-podatkowej, a także dodamy wiatru w żagle zarządzanej placówce, by mogła dynamicznie się rozwijać i jak najlepiej służyć najmłodszym.

Rachunkowość przedszkola niepublicznego – najważniejsze informacje

Zarówno w rachunkowości przedszkola publicznego jak i niepublicznego możemy natrafić na wiele zawiłości podatkowych. Zwykle wątpliwości budzi już sama kwestia odprowadzania podatku VAT. Otóż pod tym względem placówki te traktowane są na równi, co oznacza, że korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Zwolnienie to dotyczy również przedszkoli, w których dzieci mają zapewnione wyżywienie opodatkowane stawką VAT 8%. Przedszkola nieprowadzące sprzedaży podlegającej VAT są też zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji VAT oraz wystawiania faktur VAT, chyba że rodzic wyraźnie zażąda takiej faktury. W przeciwnym razie wystarczy dokumentacja w formie prostych rachunków, które pełnią rolę dowodu księgowego i mogą być przekazywane rodzicom nawet w formie elektronicznej. Co istotne, przedszkola nie muszą też posiadać kasy fiskalnej. Skoro kwestia podatku VAT jest już jasna, czas poznać formy opodatkowania i dowiedzieć się jak rozliczyć dotację dla przedszkola niepublicznego.

Jak prowadzić księgowość niepublicznego przedszkola?

Księgowość przedszkola publicznego i niepublicznego może wyglądać nieco inaczej, w zależności od tego, czy placówkę będziemy prowadzić jako osoba fizyczna czy jako osoba prawna. W pierwszym przypadku mamy do wyboru trzy opcje opodatkowania:

  • skala podatkowa – podatek 18 lub 32% w zależności od wielkości dochodów. To opcja korzystna dla przedszkoli, których roczny dochód nie przekracza kwoty maksymalnej ustalonej dla pierwszego progu podatkowego,
  • podatek liniowy – stały podatek w wysokości 19%,
  • ryczałt od dochodów ewidencjonowanych stawka ryczałtu w przypadku przedszkoli wynosi 8,5% i liczona jest od przychodów, bez uwzględniania ponoszonych przez placówkę kosztów. W tej opcji, w przeciwieństwie do poprzednich, nie możemy korzystać z przywilejów takich jak ulgi podatkowe czy kwota wolna od podatku.

Jak prowadzić księgowość niepublicznego przedszkola, którego organem prowadzącym jest osoba prawna? Musimy pamiętać, że niezależnie od tego czy jesteśmy spółką akcyjną czy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, stajemy się wtedy podatnikiem CIT. Oznacza to, że mamy obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, których wysokość to 19% podstawy opodatkowania. Podstawę tą można wyliczyć, gdy od osiągniętego dochodu odejmiemy koszty jego uzyskania.

Prowadzenie przedszkola a działalność gospodarcza

Czy prowadzenie przedszkola niepublicznego jest działalnością gospodarczą? To pytanie zadaje sobie wiele osób przymierzających się do otwarcia własnej placówki. Odpowiedź brzmi – nie. Otwierając przedszkole, punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego nie musimy zakładać działalności gospodarczej ani dokonywać rejestracji w CEIDG. Musimy jedynie wskazać kod PKD działalności, czyli kod PKD 85.10.Z – Wychowanie przedszkolne. W temacie prowadzenie przedszkola a działalność gospodarcza jest jednak jedna ważna kwestia – osoby prawne muszą dokonać rejestracji placówki w KRS. Miejscem, w którym trzeba to zrobić, jest sąd rejonowy właściwy dla siedziby. Fakt otwarcia przedszkola musi też zostać zgłoszony jednostce samorządu terytorialnego, czyli do gminy lub powiatu. W odpowiedzi wyda ona zaświadczenie, że placówka wpisana została do ewidencji, a kopia takiego zaświadczenia przekazana zostanie organowi podatkowego oraz kuratorowi oświaty.

Księgowość przedszkola prywatnego – co musisz wiedzieć?

Wiemy już, że przedszkole nie jest działalnością gospodarczą. Prowadzenie przedszkola niepublicznego czasem wymaga jednak, by kontrahenci wystawiali na niego faktury. Jeśli przedszkole prowadzone jest przez osobę prawną, nie ma większego problemu z tym, jakie dane wpisać na fakturze. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy organem prowadzącym przedszkole jest osoba fizyczna. Czy należy wówczas wpisać jej imię, nazwisko i adres? Otóż nie – w takim przypadku posługujemy się NIP osoby fizycznej, która prowadzi placówkę. To unikalny numer, który jest podstawą w systemie identyfikacji podatkowej.

Niekiedy trudności może powodować też określenie momentu, kiedy powstaje przychód w przedszkolu, a moment ten ważny jest z punktu widzenia rozliczeń. Otóż teoretycznie powstaje on w chwili przekazania środków – w formie gotówki lub na konto. Jeżeli zaś usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, datą powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego, który określony jest w umowie bądź na wystawianej fakturze, o czym mówi art. 14 ust. 1e ustawy o PIT.

Roczne rozliczenie dotacji dla przedszkola niepublicznego

Co roku na początku stycznia przedszkola prywatne zobowiązane są do rozliczenia otrzymanych dotacji. Roczne rozliczenie dotacji dla przedszkola niepublicznego zawsze przysparza jednak wątpliwości dotyczących prawidłowości wydatkowania udzielonych środków. Trzeba pamiętać, że środki z dotacji oświatowej nie mogą być źródłem finansowania wydatków ponoszonych na utrzymanie podmiotu, który jest organem prowadzącym przedszkole, a także nie mogą zostać przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z ogólnym funkcjonowaniem i organizacją przedszkola. Wszystko przez to, że wydatki tego typu nie mają bezpośredniego związku z działalnością oświatową, którą w tym ujęciu rozumiana jest jako proces kształcenia, wychowania oraz opieki.

Co oznacza to w praktyce? W rozliczeniu dotacji na przedszkole nie możemy ująć m.in. takich wydatków jak usługi gastronomiczne, hotelowe, reklamowe, opłaty parkingowe, usługi serwisowe i prawne świadczone na rzecz organu prowadzącego czy też paliwo i części do samochodu użytkowanego przez organ prowadzący.

Księgowość przedszkola prywatnego i publicznego – sprawdź naszą ofertę

W kancelarii rachunkowej Pietkun na co dzień realizujemy usługi z zakresu księgowości przedszkoli prywatnych i publicznych, dlatego jesteśmy doskonale zorientowani w aktualnych przepisach podatkowych z tego zakresu. Co roku zajmujemy się także rozliczeniem dotacji przedszkoli niepublicznych. Współpracuje z nami wiele placówek z Poznania i nie tylko. Chętnie udzielimy wsparcia również Twojej.

POTRZEBUJESZ INNEJ POMOCY PRAWNEJ? SPRAWDŹ NASTĘPUJĄCE USŁUGI:

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00