Reprezentacja w postępowaniach spadkowych

Masz pytania?
Zostaw nam kontakt do siebie! Oddzwonimy.

  Reprezentacja w postępowaniach spadkowych - profesjonalna pomoc prawnicza

  Śmierć bliskiej osoby to trudny moment w życiu, jednak w okresie żałoby należy zająć się postępowaniem spadkowym. Warto przy tym pamiętać, że w skład spadku wchodzą nie tylko aktywa, ale również zobowiązania i długi spadkodawcy. Zainteresowanie sytuacją majątkową spadkodawcy to ważny krok w kierunku podjęcia decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Do sprawy należy podejść z rozwagą i merytorycznym wsparciem. Nasza Kancelaria pomoże Ci uzyskać oczekiwane warunki podczas postępowania spadkowego bez względu na stopień złożoności sprawy.

  Postępowanie spadkowe - ważne terminy

  Jednym z najważniejszych przepisów dla spadkobierców, który określa kodeks cywilny, jest czas, jaki mamy na podjęcie decyzji dotyczącej przyjęcia lub odrzucenia spadku. Ustawodawca przewidział na to 6 miesięcy do daty, w której spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku. Jeśli w przewidzianym terminie nie złożymy oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, uznaje się, że spadek został przyjęty wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Niestety nie zawsze jest to zgodne z życzeniem spadkobiercy. Wbrew pozorom kilka miesięcy to w żałobie stosunkowo krótki czas. Warto więc pomyśleć o profesjonalnej reprezentacji w postępowaniu spadkowym.

  Zaniedbanie obowiązków związanych z uregulowaniem spraw spadkowych może doprowadzić do późniejszych problemów. Najczęstszym z nich jest trudność w ustaleniu właścicieli nieruchomości pozostawionej przez spadkodawcę. Dlatego bez względu na to, czy pomiędzy spadkobiercami panuje zgoda, czy powstał spór, warto zadbać o uregulowanie sytuacji prawnej.

  Postępowanie spadkowe – co jeszcze warto zrobić?

  Wśród najważniejszych spraw związanych z postępowaniem spadkowym znajdują się zarówno proste czynności, jak i bardziej skomplikowane działania. To właśnie w tym drugim przypadku warto postawić na pomoc dobrego adwokata. 

  Będzie on szczególnie pomocny w sprawach:

  • stwierdzenia nabycia spadku – ustalenie grona spadkobierców, interpretacja testamentu pozostawionego przez spadkodawcę, pomoc w skompletowaniu wymaganej dokumentacji, pomoc w sporządzeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku oraz przekazanie go do sądu, przygotowanie do rozprawy;
  • dziale spadku – określenie możliwości podziału spadku i pomoc w podjęciu właściwej decyzji, przygotowanie umowy o dział spadku, ewentualne skierowanie sprawy do sądu;
  • zapłacie zachowku – pomoc w ustaleniu osób uprawnionych do zachowku, ustalenie wysokości zachowku, pomoc w przygotowaniu do rozprawy lub w zawarciu ugody;
  • unieważnienia testamentu,
  • uregulowania podatku związanego z otrzymanym spadkiem – złożenie niezbędnych deklaracji podatkowych do organów skarbowych, reprezentacja przed organami skarbowymi w tym zakresie.

  Co obejmuje reprezentacja w postępowaniach spadkowych naszej Kancelarii z Poznania?

  Nasza reprezentacja w postępowaniach spadkowych obejmuje sprawy związane z:

  • zachowkiem,
  • wyłączeniem małżonka z dziedziczenia,
  • uznaniem spadkobiercy za niegodnego,
  • zmniejszeniem zapisu,
  • stwierdzeniem nabycia spadku na drodze ustawy lub testamentu,
  • podziałem spadku,
  • zabezpieczeniem spadku,
  • spisem inwentarza,
  • wyjawieniem przedmiotów spadku,
  • przyjęciem lub odrzuceniem spadku.

  Reprezentacja w postępowaniu spadkowym naszej Kancelarii obejmuje wiele czynności. W ramach współpracy zajmujemy się przygotowywaniem niezbędnych wniosków, pozwów i pism procesowych. Nasi Klienci mogą też liczyć na osobistą reprezentację na rozprawach oraz bieżące monitorowanie postępowania. Dzięki nam postępowanie spadkowe wcale nie musi wiązać się z problemami. Skorzystaj ze wsparcia naszych doświadczonych prawników! Działamy na terenie Poznania i okolic, jednak dopuszczamy również możliwość współpracy zdalnej!

  BIURO W POZNANIU

  ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

  TELEFON

  GODZINY PRACY

  poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00