Zwrot VAT

Masz pytania?
Zostaw nam kontakt do siebie! Oddzwonimy.

  Zwrot VAT - merytoryczne wsparcie dla Twojego biznesu

  Płatnikom VAT przysługuje prawo odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług od podatku należnego z tytułu sprzedaży. Każdy podatnik VAT zobowiązany jest do prowadzenia rejestru zakupu i sprzedaży VAT, na którego podstawie na koniec okresu rozliczeniowego sporządza się plik JPK_V7. Wyliczony w nim podatek należny i naliczony pozwala ocenić, czy przedsiębiorcy przysługuje zwrot podatku. Nasza Kancelaria Rachunkowa wspiera przedsiębiorców w uzyskiwaniu zwrotu VAT z Urzędu Skarbowego. To ważne wsparcie finansowe dla każdego biznesu.

  Kiedy przysługuje zwrot VAT?

  Kiedy podatek należny stanowi wyższą kwotę od podatku naliczonego, przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłacenia różnicy w terminie zgodnym ze złożeniem pliku JPK_V7. Ustawodawca przewiduje na to czas do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.

  Jeśli jednak podatek VAT naliczony jest wyższy od kwoty należnego podatku VAT, podatnik ma do wyboru dwie możliwości:

  • Przeniesienie uzyskanej nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy – nadwyżka z poprzedniego pliku JPK_V7 może zmniejszać powstałe zobowiązanie podatkowe. Warto pamiętać, że pojawiające się nadwyżki mogą się kumulować, kiedy w kolejnym JPK_V7 również podatek naliczony będzie wyższy,
  • Uzyskanie zwrotu VAT – podatnik ma prawo do żądania zwrotu całej nadwyżki lub jej części. Wówczas pozostałą kwotę można przeznaczyć jako kwotę przeniesienia na kolejny okres rozliczeniowy.

  Wiedząc komu przysługuje zwrot VAT, warto ustalić również, w jakim terminie można spodziewać się środków na swoim koncie bankowym.

  W jakim terminie następuje zwrot podatku VAT?

  Ustawodawca przewiduje różne terminy zwrotu podatku VAT. Zgodnie z przepisami, zwrot środków można otrzymać w ciągu:

  • 60 dni – w przypadku podatników, którzy w danym okresie rozliczeniowym dokonywali transakcji opodatkowanych (łącznie z transakcjami opodatkowanymi stawką 0%),
  • 180 dni – w przypadku przedsiębiorców, którzy nie dokonywali żadnych transakcji opodatkowanych,
  • 25 dni – termin przyspieszony zarezerwowany dla podatników, którzy zapłacili wszystkie faktury i podatki wynikające z dokumentów celnych we wskazanym terminie.

  Jak uzyskać zwrot podatku VAT?

  Podczas rozliczenia podatku VAT za dany okres, przedsiębiorca ma czas na zapłacenie należnego podatku do 25. dnia miesiąca następującego po okresie, który jest rozliczany. W terminie tym należy złożyć w formie elektronicznej deklaracje:

  • VAT-7 – dla rozliczeń miesięcznych,
  • VAT-7K – dla rozliczeń kwartalnych.

  Jeśli w czasie rozliczania podatku okaże się, że firmie należy się zwrot podatku VAT, można zadecydować, w jakiej formie pieniądze zostaną zwrócone, o czym pisaliśmy powyżej. Warto jednak pamiętać, że domyślnie nadwyżka przenoszona jest automatycznie na kolejny okres rozliczeniowy. Dlatego, jeśli przedsiębiorca chce otrzymać pieniądze na swoje konto bankowe, zobowiązany jest do zadeklarowania takich chęci. Można to zrobić poprzez wypełnienie właściwych pozycji w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

  Rozliczenie podatku oraz uzyskanie ewentualnego zwrotu może być proste, jeśli przedsiębiorca posiada stosowną wiedzę. Księgowość oraz rozliczenia podatkowe warto jednak przekazać w ręce profesjonalistów. Nasza Kancelaria Rachunkowa z Poznania zadba, aby należny zwrot podatku VAT trafił możliwie szybko na rachunek bankowy firmy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak istotny jest taki zastrzyk gotówki – zwłaszcza dla niewielkich firm.

   

  Skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia. Nasi specjaliści nie tylko ustalą czy przysługuje Ci zwrot podatku, ale również zadbają, aby jak najszybciej dokonać wszelkich formalności związanych ze zwrotem środków na konto bankowe.

  POTRZEBUJESZ INNEJ POMOCY PRAWNEJ? SPRAWDŹ NASTĘPUJĄCE USŁUGI:

  BIURO W POZNANIU

  ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

  TELEFON

  GODZINY PRACY

  poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00