Doradztwo podatkowe w zakresie podatku CIT

Doradztwo podatkowe w zakresie podatku CIT - optymalizacja podatkowa dla Twojego biznesu

Dynamicznie zmieniające się przepisy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) to olbrzymie wyzwanie dla przedsiębiorców oraz ich księgowych. Aby zyskać pewność, że w firmie podejmowane są dobre decyzje, warto skorzystać z zewnętrznego doradztwa podatkowego w zakresie podatku CIT. Nasz zespół stale śledzi zmiany w przepisach oraz bieżącą praktykę organów podatkowych i sądów administracyjnych, dlatego natychmiast reagujemy na pojawiające się zmiany.

Doradztwo w zakresie CIT - dla kogo?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą są płatnikiem podatku dochodowego. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych. Ze względu na to, że mają one status osoby prawnej, podlegają pod ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawę o CIT).

Doradztwo podatkowe to nieocenione wsparcie dla osób opłacających zaliczki na podatek CIT. W zależności od zapisów ustawowych można je uiszczać comiesięcznie lub raz na kwartał.

Opodatkowaniem CIT objęte są osoby prawne, czyli podmioty, które zgodnie z przepisami mają przyznaną osobowość prawną. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • spółki prawa handlowego, takie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne,
 • podatkowe grupy kapitałowe, tzn. grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego, które posiadają wspólny kapitał,
 • inne osoby prawne, takie jak fundacje, stowarzyszenia oraz banki.

Wszystkie te podmioty obejmujemy kompleksowym doradztwem podatkowym w zakresie podatku CIT.

Dodatkowo warto podkreślić, że z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób prawnych zwolnione są takie jednostki, jak:

 • Skarb Państwa,
 • jednostki budżetowe,
 • NBP,
 • wojewódzkie fundusze ochrony środowiska,
 • wojewódzkie fundusze gospodarki wodnej.

Doradztwo podatkowe w zakresie podatku CIT – co możesz zyskać?

Pomoc naszych doświadczonych ekspertów, doradców i adwokatów to sprawdzony sposób na poprawienie sytuacji finansowej firmy. Doradzamy przedsiębiorcom i osobom fizycznym jak skutecznie chronić swój majątek. Dodatkowo na bieżąco śledzimy wszystkie aktualizacje prawa podatkowego i analizujemy konsekwencje płynące z nowelizacji. Dzięki temu możemy zaproponować naszym Klientom skuteczne strategie związane z realizacją obowiązków podatkowych oraz wykorzystaniem przysługujących im praw.

Co obejmuje nasze doradztwo podatkowe w zakresie podatku CIT?

W ramach usługi CIT Compliance niesiemy przedsiębiorcom kompleksową pomoc w rozliczeniach podatkowych. Nasi eksperci od wielu lat pomagają firmom poprzez:

 • bieżące wsparcie w prawidłowej interpretacji przepisów i ocenie rozliczeń podatku CIT,
 • wsparcie w zakresie optymalizacji podatkowej zwiększającej płynność finansową przedsiębiorstwa,
 • wybór optymalnej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce,
 • przygotowywanie opinii podatkowych dotyczących zagadnień związanych z podatkiem CIT,
 • przegląd prawidłowości rozliczeń CIT,
 • wsparcie w sporządzaniu deklaracji podatkowych,
 • wyliczanie należnego podatku CIT w formie zaliczek miesięcznych, kwartalnych lub uproszczonych,
 • analizę podatkową transakcji, procesów restrukturyzacji oraz zawieranych umów w kontekście ich konsekwencji podatkowych,
 • wsparcie i szkolenie pracowników firmy w zakresie prawidłowego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych.

Tak szeroki zakres usług sprawia, że nasza pomoc obejmuje wszystkie zagadnienia związane z podatkiem CIT. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia doświadczonych ekspertów, zgłoś się do naszej Kancelarii Rachunkowej w Poznaniu. W odpowiedzi na potrzeby naszych Klientów oferujemy również możliwość współpracy zdalnej.

Doradztwo podatkowe w zakresie CIT – definicja

Doradztwo podatkowe w zakresie podatku CIT to kompleksowa pomoc specjalisty podatkowego, z której regularnie powinna korzystać każda firma będą płatnikiem tego podatku. Co może dzięki temu zyskać? Po pierwsze pewność, że rozliczenia CIT dokonywane są poprawnie, a co za tym idzie – firma nie jest narażona na kary i straty finansowe. Po drugie, ekspert może wykryć pewne możliwości, np. w zakresie ulg i odliczeń, których firma nie wykorzystuje, a ma do tego prawo. Po trzecie zaś, może zasugerować zmiany w dotychczasowej polityce firmy, dzięki którym rozliczenia podatkowe będą dla niej korzystniejsze.

Przy wyjaśnianiu tego co to jest doradztwo podatkowe często przewija się pojęcie optymalizacji podatkowej. Jest ona całkowicie legalna i polega na takiej modyfikacji działania firmy, aby uniknąć powstania zobowiązania podatkowego lub zmniejszyć jego wysokość. Przykładowo, podczas konsultacji podatkowej wielu przedsiębiorców dowiaduje się, iż może korzystać z mniejszej stawki CIT, o ile tylko dochody firmy w danym roku podatkowym nie przekroczą ustalonego progu, a nieraz zdarza się, że przekraczają go minimalnie, dlatego warto wprowadzić drobną zmianę w modelu działania przedsiębiorstwa, aby zmieścić się w narzuconym limicie.

Konsultacje podatkowe CIT – sprawdź naszą ofertę

Doradztwo podatkowe dla firm to usługa, która wymaga dużego zaangażowania i indywidualnego podejścia. Nasi eksperci doskonale są tego świadomi. Wszelkie działania rozpoczynają od szczegółowego poznania profilu i specyfiki działania firmy. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić poprawność rozliczeń CIT, ale także dostrzec możliwości zmniejszenia obciążenia podatkowego. Osoby prawne mają bowiem możliwość zakwalifikowania pewnych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie – zmniejszenia podstawy opodatkowania. Wiele zależy jednak od profilu działalności, gdyż to, co bezsprzecznie stanowi koszt w jednej firmie, w innej takowym nie będzie, a w rozstrzyganiu i kwalifikowaniu wydatków często pomocna jest właśnie usługa doradztwa podatkowego.

W ramach omawianej usługi udzielamy także porad podatkowych. Jeżeli pewne kwestie związane z rozliczaniem podatku od osób prawnych są dla Ciebie niejasne, umów się na konsultację, podczas której wyjaśnimy je w sposób możliwie najbardziej zrozumiały i oparty na przykładach z działalności Twojej firmy. Usługi doradztwa podatkowego to najlepszy sposób na błyskawiczne uzyskanie sprawdzonych informacji. Zamiast samodzielnego przeglądania stosów dokumentów czy poszukiwania odpowiedzi w internecie, lepiej od razu zwrócić się z zapytaniem do eksperta.

Doradztwo podatkowe dla firm – rozliczenia CIT

W wielu przypadkach porady podatkowe to szansa na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że błędy w złożonym zeznaniu podatkowym czy w wysokości odprowadzonego podatku wiążą się z odpowiedzialnością karno-skarbową i ze stratami z tytułu ewentualnych odsetek za zwłokę. Co istotne, nie ma znaczenia czy błąd wyniknął z niewiedzy podatnika czy z jego celowego działania – liczy się skutek. Najlepiej więc robić wszystko, by nie dopuścić do powstania błędów, a doradztwo podatkowe dla firm z pewnością jest usługą, która będzie w tym względzie pomocna.

Zgłoś się do nas po wsparcie nawet wtedy, gdy dopełniłeś już obowiązku podatkowego, ale zorientowałeś się, że nie do końca poprawnie – pomożemy Ci szybko skorygować błąd, aby uniknąć kary, która zostanie nałożona, gdy wykryje go urząd. Jako biuro podatkowe zapewniamy wsparcie również tym przedsiębiorcom, którzy przegapili termin na złożenie zeznania podatkowego, wyjaśniając im jak działa instytucja czynnego żalu i przygotowując wszelkie niezbędne dokumenty.

Porady podatkowe dla osób prawnych – co musisz wiedzieć?

Podatki i doradztwo podatkowe to kwestia, której nigdy nie można uznać za zamkniętą. Nawet jeśli jakiś czas temu wspólnie z ekspertem opracowany został plan na optymalizację podatkową, trzeba wiedzieć, że wciąż zmieniające się przepisy podatkowe mogły uczynić go nieaktualnym. Być może nowelizacje ustaw przyniosły ze sobą nowe możliwości, które warto wykorzystać, aby zmniejszyć wielkość odprowadzanego podatku, a tym samym zwiększyć zyski firmy. Doradcy podatkowi w kancelarii Pietkun na bieżąco śledzą wszelkie zmiany podatkowe, a zatem będą najlepszymi osobami do opracowania nowej strategii optymalizacji podatkowej dla Twojej firmy.

Podatki i doradztwo podatkowe – zobacz zakres naszych usług

Podatki i doradztwo podatkowe zwykle stanowią nierozerwalny duet, co oznacza, że każdy przedsiębiorca, na którym ciążą zobowiązania podatkowe, powinien korzystać z konsultacji podatkowych, gdyż jest to działanie dla dobra firmy. W kancelarii Pietkun masz do dyspozycji doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie udzielić fachowego wsparcia zarówno niewielkim, jak i dużym podmiotom. Współpracujemy głównie z klientami z Poznania, choć możliwość przeprowadzania konsultacji online zapewnia nieograniczone możliwości pomocy klientom z całej Polski.

POTRZEBUJESZ INNEJ POMOCY PRAWNEJ? SPRAWDŹ NASTĘPUJĄCE USŁUGI:

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00