Zakładanie spółek

Doradztwo przy zakładaniu spółki - na co zwrócić uwagę

Bez względu na to, jaki rodzaj spółki zakładamy, nierzadko rozpoczynamy nowy rozdział, w którym najważniejsze jest prawo spółek handlowych. Może to dotyczyć zarówno początkujących przedsiębiorców, jak i osób, które postanowiły rozwijać swoją firmę. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów z Pietkun Kancelarii Rachunkowej dowiesz się, jak założyć dowolny rodzaj spółki. Służymy również wsparciem w zakresie prawa spółek handlowych oraz rachunkowości.

Rodzaje spółek w Polsce

Zanim dojdzie do zakładania spółki, warto wiedzieć, jaki wybór oferuje ustawodawca, a także co kryje się za poszczególnymi pojęciami. Najprostszy podział, jaki można zastosować dotyczy przepisów regulujących działanie spółki, a zatem na te podlegające prawu spółek handlowych oraz spółkę cywilną, która wyróżnia się tym, że podlega pod prawo cywilne. Jest to jednocześnie najprostsza forma spośród wszystkich rodzajów spółek.

Większość spółek w polskim prawie podlega prawu spółek handlowych. Zalicza się do nich spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. Pierwsza z tych grup jest liczniejsza i zawiera następujące podmioty:

  • spółki jawne,
  • spółki partnerskie,
  • spółki komandytowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne.

Natomiast do spółek kapitałowych zalicza się:

  • spółki akcyjne,
  • proste spółki akcyjne,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Różnica między nimi leży przede wszystkim w roli kapitału zakładowego, który w przypadku spółek kapitałowych jest niezbędny do założenia firmy.

Zakładanie spółki z o.o.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należą do najpopularniejszych w Polsce ze względu na liczne korzyści, które wiążą się z tą formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Przede wszystkim wspólnik spółki z o.o. w przeciwieństwie do właściciela JDG nie ponosi odpowiedzialności finansowej za straty firmy całym swoim majątkiem. Ta odpowiedzialność ograniczona jest do wkładu dokonanego na rzecz kapitału zakładowego. Warto dodać, że kapitał zakładowy musi wynosić co najmniej 5000 zł, przy czym udział jednego wspólnika nie może być niższy niż 50 zł. Na tej podstawie dzielone są udziały w spółce.

Zakładanie spółki z o.o. to również otwarcie nowych możliwości rozwoju. Z racji dużego zainteresowania w naszej kancelarii pomagamy w zakładaniu spółki z o.o. krok po kroku, z uwzględnieniem najnowszych przepisów oraz optymalnych dla przedsiębiorcy decyzji. Wyjaśniamy najważniejsze zasady działania spółki i podpowiadamy m.in. jak przebiega i ile kosztuje zakładanie spółki z o.o. przez Internet. Pomagamy również w przekształceniach jednoosobowych działalności gospodarczych w spółki.

Zakładanie spółki cywilnej

Równie dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszą się spółki cywilne. Jest to stosunkowo prosta w prowadzeniu forma działalności gospodarczej, która niesie za sobą szereg korzyści. W Pietkun Kancelarii Rachunkowej pomagamy sporządzić umowę spółki, określić cel gospodarczy oraz dokonać wpisu do CEIDG. Wsparcie dotyczy również aspektów związanych z księgowością. W przypadku mniejszych spółek możliwe jest prowadzenie uproszczonej księgowości, jednak jeżeli wysokość obrotów spółki przekracza 2 000 000 euro w roku, konieczna jest pełna księgowość.

W przeciwieństwie do kapitałowej spółki z o.o., zakładanie spółki cywilnej nie wymaga żadnego kapitału zakładowego. W spółce cywilnej wszyscy wspólnicy odpowiadają za ewentualne straty finansowe całym swoim majątkiem.

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00