Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - profesjonalne wsparcie prawnicze w sprawach spadkowych

Śmierć bliskiego członka rodziny to trudne doświadczenie, które wiąże się z wieloma zmianami. Z prawnego punktu widzenia wobec tej sytuacji pojawiają się nowe obowiązki. Najważniejszym z nich jest przeprowadzenie postępowania spadkowego i uregulowanie sytuacji majątkowej po zmarłej osobie. W naszej Kancelarii możesz liczyć na profesjonalne wsparcie w wyjaśnianiu spraw spadkowych w każdej sytuacji.

Dziedziczenie ustawowe - kto może stać się spadkobiercą?

Spadkobiercą można zostać na dwa sposoby:

  • w drodze dziedziczenia ustawowego,
  • dzięki zapisom testamentu spadkobiercy.

Co istotne, status spadkobiercy jest nam przypisywany automatycznie w chwili śmierci spadkodawcy. Moment ten w nomenklaturze prawa nazywany jest otwarciem spadku. Ważne jednak, że przedmiotami wchodzącymi w skład spadku nie można zacząć zarządzać bez przeprowadzenia postępowania spadkowego.

Prawo spadkowe przewiduje czas, w którym możemy zdecydować się na przyjęcie lub odrzucenie spadku. Jest to termin 6 miesięcy od momentu powiadomienia, że zostaliśmy powołani do dziedziczenia. Jeśli w tym okresie nie złożymy stosownego oświadczenia, uznaje się, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Prawo spadkowe – kiedy należy uregulować sprawy spadku?

Prawo spadku nie podlega przedawnieniu, dlatego sprawy spadkowe można uregulować w dowolnym dla siebie momencie. Warto jednak pamiętać, że długotrwałe odkładanie sprawy może powodować wiele trudności. Wśród nich najczęściej spotykane są:

  • zmiana kręgu uprawnionych do dziedziczenia,
  • zaginięcie istotnych dokumentów,
  • utrata praw do nieruchomości na skutek zasiedzenia przez inną osobę.

To jedynie kilka przykładów komplikacji, które mogą pojawić się podczas postępowania spadkowego. Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy doświadczonego prawnika, zgłoś się po pomoc do naszej Kancelarii. Nasi specjaliści pomogą Ci w rozwiązaniu zaistniałych problemów. Dodatkowo warto pamiętać, że sprawy spadkowe obejmują wiele zagadnień, a okres żałoby nie sprzyja poznawaniu zawiłości prawnych. Dlatego też nawet w mało skomplikowanych sytuacjach, warto skorzystać ze wsparcia adwokata. W bardziej złożonych sprawach pomoc ta jest właściwie niezbędna. Doskonałym przykładem, który często spotykamy w codziennej praktyce, jest uprawnienie do dziedziczenia wielu osób, pomiędzy którymi na ma zgody co do podziału spadku i sposobu dziedziczenia.

Prawo spadkowe – przepisy

Przepisy prawa spadkowego w głównej mierze opisywane są przez dwa akta prawne:

  • przepisy Prawa materialnego – określają istotę poszczególnych elementów prawa,
  • Kodeks postępowania cywilnego – określa proceduralne aspekty prawa spadkowego.

Dodatkowo zapisy dotyczące prawa spadkowego obejmują również inne akty prawne związane z prawem materialnym i procesowym, np. Prawo bankowe czy Prawo o notariacie.

Instytucje prawa spadkowego

Prawo spadkowe określa zakres uprawnień podlegających dziedziczeniu. Opisuje ono prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku (charakter majątkowy) oraz prawa i obowiązki, które nie podlegają dziedziczeniu (charakter osobisty). Wśród nich należy wymienić:

  • dziedziczenie ustawowe,
  • dziedziczenie testamentowe,
  • zachowek,
  • dział spadku i umowny dział spadku,
  • sądowy dział spadku,
  • stwierdzenie nabycia spadku.

Prawo spadkowe obejmuje również inne instytucje jak: stwierdzenie nabycia spadku, akt poświadczenia dziedziczenia, zapis windykacyjny, zapis bankowy, polecenie, zasady odpowiedzialności za długi spadkowe, przyrost oraz podstawienie.

Biorąc pod uwagę złożoność postępowania spadkowego, warto pamiętać, że ustalenie sytuacji prawnej, w której się znalazłeś, wymaga dużej wiedzy oraz szerokiego spojrzenia na przepisy prawa spadkowego. W naszej Kancelarii zadbamy o dobór najlepszych rozwiązań, które pozwolą Ci osiągnąć zakładane skutki. Jeśli szukasz doświadczonego adwokata z Poznania, skorzystaj z naszej pomocy!

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00