Likwidacja spółki i zamknięcie firmy

Likwidacja spółki i zamknięcie firmy – jakich obowiązków należy dopełnić?

Likwidacja spółki lub działalności gospodarczej niebędącej osobowością prawną wymaga sporządzenia wykazu majątku na dzień likwidacji firmy lub dzień wystąpienia wspólnika ze spółki. Obowiązek ten należy do działalności prowadzących pełną księgowość, a także podatkową księgę przychodów i rozchodów, a nawet osób rozliczających się na podstawie ryczałtu zewidencjonowanego. To jednak dopiero początek formalności, jakie czekają Cię podczas likwidacji spółki i zamknięcia firmy. Specjaliści z kancelarii Pietkun pomogą Ci przejść przez ten trudny czas, aby dopełnić wszystkich formalności zgodnie z obowiązującym prawem.

Likwidacja spółki
i zamknięcie firmy – rozliczenie z urzędami

Likwidacja firmy obliguje przedsiębiorcę do zakończenia prowadzonej dokumentacji oraz dopełnienia wszelkich formalności związanych z wyrejestrowaniem przedsiębiorstwa w urzędach i instytucjach. Nasi radcy prawni pokierują Cię w tym procesie krok po kroku, dzięki czemu nie pominiesz istotnych dokumentów i wizyt w urzędach.

W pierwszej kolejności likwidację spółki i zamknięcie firmy należy zgłosić w formularzu CEIDG-1, który będzie stanowił jednocześnie wniosek o wykreślenie wpisu z CEIDG. Dokument ten powinien być złożony w urzędzie nie później niż 7 dni od momentu zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. Zakończenie działań opodatkowanych podatkiem od towarów i usług wymaga także wyrejestrowania w US za pomocą formularza VAT-Z. Powinien on być dostarczony do urzędu w terminie 7 dni od dnia, w którym zaprzestano wykonywanie działalności.

Po złożeniu formularza CEIDG-1 wraz z informacją o zakończeniu działalności, ZUS przygotowuje druk ZUS ZWPA. Jego celem jest wyrejestrowanie przedsiębiorcy jako płatnika składek. Dodatkowo w terminie 7 dni od złożenia wniosku CEIDG-1 należy zgłosić formularz:

Likwidacja działalności gospodarczej – obowiązki związane z majątkiem firmy

Podczas likwidacji spółki i zamknięcia firmy przedsiębiorca zobowiązany jest również do sporządzenia spisów dla celów:

I tak właściciele firm rozliczający się na podstawie księgi przychodów i rozchodów w dniu likwidacji działalności zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury do celów PIT. Podstawę prawną dla tego obowiązku stanowi § 24 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W spisie z natury sporządzanym w dniu likwidacji powinny znaleźć się wszystkie towary handlowe, materiały i surowce, półwyroby, gotowe produkty, braki i odpady, które faktycznie pozostały na stanie firmy.

Dodatkowo w spisie z natury należy uwzględnić tzw. towary obce, które w dniu spisu znalazły się na stanie firmy. Podczas wpisywania ich na listę należy podać ich ilość oraz wskazać czyją są własnością. Nie ma obowiązku ich wyceny.

Likwidacja spółki i zamknięcie firmy to niewątpliwie trudny okres dla przedsiębiorcy, jednak z merytorycznym wsparciem wszystkie formalności przebiegają sprawnie i stanowią niewielkie obciążenie. Warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy kancelarii Pietkun.

POTRZEBUJESZ INNEJ POMOCY PRAWNEJ? SPRAWDŹ NASTĘPUJĄCE USŁUGI:

BIURO W POZNANIU

ul. Władysława Węgorka 20 lok. 05 60-318 Poznań

TELEFON

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00